Automatyzacja i Robotyzacja w Firmie: Kluczowe Aspekty Przygotowań – Co musisz wiedzieć?

Automatyzacja i robotyzacja to nie tylko zakup nowej maszyny. To cały proces, który wymaga wielu zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Inwestycja w nowe technologie wymusza zmianę nawyków, przyzwyczajeń czy też procesów produkcyjnych. Korzystając z naszego doświadczenia chcielibyśmy w tym artykule zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, o których często zapomina się w trakcie wprowadzania automatyzacji i robotyzacji do swojej firmy.

Kluczowe aspekty przygotowań - automatyzacja i robotyzacja firmy

Automatyzacja i robotyzacja – planowanie

Pierwszym krokiem w przypadku współpracy z naszą firmą jest krótka rozmowa z konsultantem. Już na tym etapie potrzebujemy kilku kluczowych informacji np.: Jaki macie pomysł? Jaką branżę reprezentujecie? Jakim budżetem dysponujecie? Jaki termin realizacji projektu będzie dla Was odpowiedni?

Warto pamiętać, że indywidualne rozwiązania projektowane z uwzględnieniem potrzeb, czy też wymogów i wytycznych klienta powstają przez dość długi, ściśle określony czas. Dodatkowo poza informacjami np. dotyczącymi parametrów maszyny, warto także uwzględnić te „mniej oczywiste” elementy. Samo złożenie zamówienia to dopiero początek, a detali, o których należy pamiętać jest cała masa. Zapoznaj się z naszym wpisem i skorzystaj z krótkiej checklisty dostępnej na końcu artykułu, aby nie pominąć żadnych istotnych szczegółów.

„Wymagane” dane

Integracja maszyny z systemem informatycznym to jedna z możliwości, jaką daje automatyzacja i robotyzacja procesów. W przypadku, kiedy maszyna ma raportować dane i wysyłać je do systemu informatycznego klienta – musimy w pierwszej kolejności wiedzieć jakie dane chcemy zbierać. Wewnątrz firmy musicie więc ustalić elementy, które w danej branży / procesie produkcyjnym są kluczowe. Wydaje się to dość oczywiste, jednak należy pamiętać, żeby przemyśleć tę kwestię jak najwcześniej.

Bardzo ważnym elementem w usprawnieniu całości procesu integracji urządzenia z systemem informatycznym jest wyznaczenie osoby wewnątrz firmy, która:

  • Dobrze zna system i będzie potrafiła przekazać wszelkie niezbędne informacje do połączenia maszyny z systemem;
  • Będzie w stanie na bieżąco odpowiadać na pojawiające się pytania, a przy tym wspólnie rozwiązywać ewentualne problemy z integracją;
  • Może udzielić niezbędnych dostępów lub zlecić to zadanie osobom odpowiedzialnym za ten temat w danej firmie.
Połączenie maszyny z systemem informatycznym klienta to jedna z możliwości jaką daje automatyzacja i robotyzacja procesów w Twojej firmie

Miejsce docelowe maszyny

W tym punkcie chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwa aspekty: wybór odpowiedniego miejsca oraz jego przygotowanie do montażu.

Po pierwsze, niezależnie czy jesteście dużą firmą z imponującą ilością różnego rodzaju maszyn, czy mniejszą manufakturą, która dopiero zaczyna automatyzowanie swoich procesów produkcyjnych – miejsce montażu urządzenia musi być dobrze przemyślane. W trakcie ustalania koncepcji rozwiązania będziemy potrzebować od Was jako przyszłych użytkowników m.in. informacji na temat ograniczeń związanych z wymiarami hali / pomieszczenia, w którym maszyna ma pracować. Pozwala to na etapie projektu dostosować gabaryt urządzenia do wymagań przestrzeni.

Po otrzymaniu wstępnego projektu zawierającego szacunkowe wymiary maszyny będziecie musieli przemyśleć:

  • Jak powinna być zorganizowana przestrzeń wokół niej?
  • W którym miejscu potrzebujemy przestrzeni umożliwiającej podjazd wózkiem widłowym / paletowym?
  • Jak będzie wyglądała praca operatorów i ile miejsca potrzebują do swobodnego przejścia / dojścia do urządzenia?
  • Ile miejsca należy uwzględnić na przeprowadzanie prac serwisowych lub naprawę awarii?

Odpowiadając sobie na podobne pytania (zanim urządzenie pojawi się w Waszej siedzibie), z pewnością łatwiej unikniecie problemów czy utrudnień w późniejszym użytkowaniu maszyny.

Po drugie, przed przyjazdem transportu z urządzeniem należy zwrócić uwagę na kwestię odpowiedniego przygotowania miejsca do montażu. W szczególności powierzchnia posadzki powinna być oczyszczona, a przestrzeń wokół uprzątnięta. Ważne jest, aby zadbać nie tylko o miejsce, w którym stanie maszyna, jak również o cały łańcuch transportu urządzenia do tego miejsca. Wąskie korytarze, ciasne przejścia, ograniczenia wysokości czy też wyznaczenie miejsca montażu „na antresoli” – informacje o wszystkich tego typu ograniczeniach są bardzo cenne i pozwalają naszej ekipie montażowej na odpowiednie przygotowanie się do panujących warunków.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych przy pomocy maszyny wymaga podłączenia jej do mediów m.in. sprężonego powietrza

Media

Najważniejszym elementem (bez którego uruchomienie maszyny nie będzie możliwe) jest z pewnością zapewnienie jej podłączenia do mediów. Niby punkt oczywisty, jednak jedna historia sprawiła, że zawsze przypominamy o tym aspekcie naszym klientom😁

I tak w zależności od zamówionego rozwiązania firma przygotowująca się do automatyzacji powinna zapewnić podłączenia maszyny do:

– zasilania o wymaganych parametrach,
– sprężonego powietrza,
– Internetu (połączenie kablem sieciowym ze złączem RJ45).

Wszystkie parametry i wytyczne dotyczące wymaganych przyłączy są przygotowywane i przekazywane przez naszych inżynierów już na etapie projektu. Tak więc w tym przypadku, my mówimy czego potrzebuje maszyna, a Waszym zadaniem jest zapewnienie jej tych elementów technicznych.

Sprawny montaż urządzenia

Współpraca, to element niezbędny do sprawnego przeprowadzenia etapu montażu maszyny w siedzibie klienta. Po ustaleniu terminu, w którym urządzenie wyruszy w podróż do miejsca docelowego powinna zostać podjęta jedna ważna decyzja – kto zostanie opiekunem tej operacji?

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszą praktyką jest wyznaczenie jednej osoby wewnątrz firmy, która zostanie koordynatorem procesu montażu. W przypadku wszelkich problemów, nieprzewidzianych elementów, zmian – możemy szybko wspólnie zareagować i usprawnić oraz skrócić czas trwania tego etapu. Dodatkowo, obserwując cały proces oraz rozmawiając z monterami jesteście w stanie lepiej poznać urządzenie. No i na końcu najważniejsze – jeśli montaż przebiegnie sprawnie to maszyna szybciej zostanie uruchomiona i zacznie przynosić oczekiwane korzyści.

Sprawny montaż maszyn jest podstawą do przyspieszenia procesu jakim jest automatyzacja i robotyzacja produkcji
Automatyzacja i robotyzacja wymagają współpracy z ludźmi - operator uruchamiający maszynę

Automatyzacja i robotyzacja = Ludzie + Maszyny

Ostatnim (jednak bardzo ważnym) punktem tego artykułu jest odpowiednie wprowadzenie pracowników w zakres automatyzacji procesów, które ma zoptymalizować dana maszyna.

Zdarzało się, że przyjeżdżając na montaż maszyny pracownicy dopiero od nas dowiadywali się, że na ich dziale ma pojawić się jakieś urządzenie. Nie wiadomo było kto powinien uczestniczyć w szkoleniu, kto ma zostać operatorem urządzenia, ogólnie mówiąc – panował tam chaos. Znamy też historie, kiedy pracownicy przychodząc na szkolenie byli jakby „nieobecni”, bo w ich przekonaniu maszyna nie miała usprawnić ich pracy, a po prostu ich zastąpić. Często maszyny pozwalają oddelegować pracowników do innych działów, których nie da się zautomatyzować. Właśnie takie kwestie trzeba odpowiednio wcześniej przemyśleć, zorganizować, a także przeprowadzić przez nie swoich pracowników. Kiedy Twoi pracownicy wspierają cały proces automatyzacji i robotyzacji (a nie są jego przeciwnikiem) pozwala to osiągnąć naprawdę korzystne efekty.

Podsumowanie

Poruszyliśmy dziś parę ważnych tematów, o których często zapomina się podczas wprowadzania nowych maszyn do firmy. Przypadki możemy mnożyć i wymieniać bez końca, bo ciężko przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się wydarzyć. Na przykład takie, w których maszyna została sprawnie zamontowana i uruchomiona, pracownicy przeszli szkolenie – a na koniec okazało się, że firma nie zamówiła folii (czyli materiału, który był niezbędny do funkcjonowania tego urządzenia) i po skończeniu rolki przywiezionej razem z maszyną odnotowali 2 tygodniowy przestój.

Przez cały okres współpracy wspieramy naszych klientów i służymy swoim doświadczeniem przy następnych krokach na drodze do automatyzacji i robotyzacji ich firm. Dzięki wielu współpracom, które są już za nami przygotowaliśmy dla Was krótką checklistę. Przy jej pomocy chcemy pokazać, na co warto zwrócić uwagę planując inwestycję w automatyzację. Może ona pomóc znacznie usprawnić i odpowiednio przygotować do tego kroku także Twoją firmę! Wiele ze spraw, których dotyka może na pozór wydawać się błahych, jednak szczegóły naprawdę mają znaczenie.

Checklista GIM - Przygotowanie firmy do automatyzacji i robotyzacji

Chcesz aby automatyzacja i robotyzacja procesów w Twojej firmie przebiegła bezproblemowo?

Pobierz checklistę »

Dobrze zorganizowana współpraca jest kluczem do osiągania najlepszych wyników, więc jeśli szukasz partnera biznesowego, który pomoże Ci zoptymalizować procesy produkcyjne w Twoim przedsiębiorstwie – zapraszamy do kontaktu!

Szukasz partnera biznesowego do zautomatyzowania Twojej firmy?

Porozmawiaj z ekspertem

Maszyna wspomagająca firmę w procesie jaki stanowi automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych w trakcie montażu

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy