Braki kadrowe – jak automatyzacja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

Braki kadrowe to coraz bardziej powszechny problem dotykający wielu różnych branż. Światowy rynek zmaga się ze stale rosnącym deficytem pracowników. W szczególności firmy działające w sektorach produkcyjnych borykają się z trudnościami w znalezieniu i utrzymaniu odpowiedniej liczby pracowników. W przygotowanym przez nas artykule opowiemy dziś, jak automatyzacja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu oraz jakie korzyści mogą osiągnąć firmy dzięki jej zastosowaniu.

Spis treści:

Braki kadrowe to poważny problem w firmach produkcyjnych

Braki kadrowe – co mówią statystki?

Wiele branż w Polsce, jak i na całym świecie boryka się z brakami kadrowymi. Mimo że stopa bezrobocia w naszym kraju jest stosunkowo niska  (w 2023 roku wynosiła około 5%) to nadal wiele miejsc pracy jest wolnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba wakatów w Polsce w ubiegłym roku wynosiła blisko 150 tysięcy. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na pracowników w różnych sektorach.

Produkcja przemysłowa, rolnictwo, logistyka to sektory, w których obserwujemy coraz większy problem z niedoborami pracowników. Jednak istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Pomocna może okazać się automatyzacja procesów. W ostatnich latach jest ona coraz bardziej powszechna w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie praca fizyczna jest rutynowa i powtarzalna.

Jakie są przyczyny braków kadrowych?

Jak wspominaliśmy wcześniej – rynek pracy ciągle się zmienia. Z tej przyczyny przedsiębiorstwa muszą stawiać czoła trudnościom związanym zarówno z pozyskiwaniem, jak i utrzymaniem kadry pracowniczej. Problem braków kadrowych wynika z wielu różnorodnych czynników:

Starzenie się społeczeństwa

Spadek liczby osób pracujących jest jednym z czynników stojących za niedoborem pracowników w sektorze produkcji. W miarę starzenia się społeczeństwa maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, czyli tych, które są aktywne zawodowo. Jednocześnie wzrasta liczba osób starszych, które z racji wieku nie są już w stanie wykonywać np. prac fizycznych. Wraz z postępującym wiekiem wykonywanie niektórych czynności wymagających precyzji i dokładności także może stawać się coraz trudniejsze.

Wzrost wymagań pracowników

Dynamiczny rozwój rynku pracy idzie w parze z rosnącymi oczekiwaniami pracowników wobec swoich pracodawców. Poza wyższymi pensjami pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na dodatkowe benefity. W zależności od branży będą się one różnić, jednak coraz bardziej istotne w oczach pracowników stają się m.in.: elastyczne godziny pracy oraz opcja pracy zdalnej. Możliwość rozwoju zawodowego poprzez różnego rodzaju szkolenia i kursy to także ważny element, który może przesądzać o wyborze pracodawcy przez pracownika.

Ciężkie warunki pracy

Wiele stanowisk na produkcji to praca, która nie należy do najłatwiejszych. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także wytrzymałości psychicznej. Codzienne dźwiganie, przenoszenie ciężkich przedmiotów oraz wykonywanie powtarzalnych czynności może prowadzić do przemęczenia, a nawet uszczerbku na zdrowiu. Zmęczenie, kontuzje czy wypadki to realne ryzyko dla pracowników. W związku z tym coraz mniej osób chce podjęcia pracy tego typu.

Wypalenie zawodowe

Obecnie w środowisku produkcyjnym coraz większa liczba pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. To uczucie braku satysfakcji z wykonywanych zadań, które często skłania ludzi do podjęcia pracy w innym zawodzie. Wykonywanie tych samych czynności dzień po dniu może szybko zdemotywować nawet najbardziej wytrwałych pracowników. W rezultacie wiele osób rezygnuje z dotychczasowego zatrudnienia i poszukuje nowych możliwości zawodowych.

Braki kadrowe na stanowiskach produkcyjnych np przy konfekcjonowaniu detali.

Jakie są konsekwencje braków kadrowych?

Za dawnych lat praca była kojarzona głównie z wysiłkiem fizycznym. Jednak z biegiem czasu podejście do pracy znacznie się zmieniło. Ludzie nie szukają już tylko stabilności finansowej. Pracownicy potrzebują satysfakcji z wykonywanej pracy oraz szukają możliwości rozwoju w danej organizacji. Chcą także zadbać o równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. W dzisiejszych czasach pracodawcy muszą mierzyć się z pewnymi konsekwencjami, które spowodowane są słabą sytuacją na rynku pracy. Wśród nich możemy wymienić:

Wzrost kosztów pracy

Pracodawcy coraz częściej zmuszeni są podnosić wynagrodzenia, aby przyciągnąć i utrzymać pracowników. Konkurencja na rynku pracy jest dość duża, więc zatrudniający muszą szukać skutecznych sposobów, aby wyróżnić się na tle innych firm. Oprócz oferowania wyższych płac przedsiębiorstwa inwestują także w dodatkowe profity. Pracodawcy starają się tworzyć atrakcyjne środowisko pracy, które nie tylko przyciągnie pracowników, ale również zachęci ich do pozostania w firmie na dłużej.

Spadek produktywności

Brak wystarczającej liczby pracowników powoduje opóźnienia w produkcji i przyczynia się do obniżenia wydajności. W sytuacji, kiedy brakuje rąk do pracy, niektóre zadania zostają zaniedbane lub pominięte. Utrudnia to rozwój firmy, ponieważ pracownicy wykonują niezbędne minimum, co pozostawia niewiele czasu na udoskonalenia procesu.

Problemy z realizacją zamówień

Kiedy brakuje pracowników, tempo pracy zwalnia, a efektywność spada. W rezultacie firmy napotykają trudności z dotrzymywaniem terminów realizacji zamówień. Kiedy liczba zleceń przewyższa możliwości zespołu, proces przygotowywania zamówień zostaje spowolniony. Skutkiem tego są opóźnienia w dostawach.

Jak automatyzacja może pomóc w rozwiązaniu problemu braków kadrowych?

Nowe technologie umożliwiają zautomatyzowanie wielu czynności, które jeszcze niedawno wymagałyby dużego nakładu pracy ludzkiej. Pracodawcy nie muszą już angażować ludzi do ciężkich prac fizycznych. Obecnie maszyny są w stanie wykonywać nawet te najbardziej wymagające zadania. Dzięki automatyzacji można także wyeliminować monotonne, ręczne czynności. Do obsługi maszyn wystarczy jedynie operator, który nadzoruje proces.

W GIM specjalizujemy się w produkcji maszyn usprawniających procesy produkcyjne i mamy spore doświadczenie w tym temacie. Wyprodukowane przez nas urządzenia niejednokrotnie pomogły naszym klientom w rozwiązaniu problemów związanych z brakiem rąk do pracy. Wśród wielu zrealizowanych  projektów, które pomogły zoptymalizować produkcję w firmach w całej Polsce możemy wyróżnić:

Maszyny pakujące

Są to różne urządzenia, które dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta. Tworzymy automatyczne maszyny oraz całe linie pakujące, które umożliwiają pakowanie elementów zarówno w worki foliowe, jak i w tekturowe pudełka. W zależności od wymagań i specyfiki produkcji klientów maszyny integrują odliczanie lub ważenie detali oraz ich pakowanie w odpowiednie opakowania. Tego typu rozwiązania zapewniają wysoką precyzję i efektywność.

Kartoniarki

To maszyny, które automatycznie formują pudełka z przygotowanych wykrojów tekturowych. W zależności od potrzeb można dostosować je do wielu rodzajów i wymiarów opakowań. Kartoniarka może działać jako samodzielne urządzenie lub być częścią zintegrowanej linii pakującej.

Maszyny montażowe

Maszyny te są stosowane do precyzyjnego łączenia poszczególnych elementów w procesie produkcji. Wykorzystują różnorodne mechanizmy, aby zapewnić wysoką jakość. Urządzenia tego typu realnie obniżają ilość reklamacji oraz zwrotów produktów, tym samym generują znaczące oszczędności.

Systemy automatyzacji

Zajmujemy się tworzeniem różnorodnych urządzeń według potrzeb i wymagań naszych klientów. Nasze maszyny optymalizują już wiele różnych procesów np. przeginanie desek czy cięcie kartonów.

Braki kadrowe są niemałym wyzwaniem, a automatyzacja stanowi skuteczne rozwiązanie wspierające firmy w utrzymaniu ciągłości produkcji. Ważne jest, aby zrozumieć, że automatyzacja nie ma na celu zastąpić pracowników. To tak naprawdę wsparcie ich pracy i ogromne ułatwienie wykonywania obowiązków.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych maszyn i rozwiązań technologicznych, które eliminują potrzebę zaangażowania ludzi do wykonywania monotonnych i męczących zadań. Nasze maszyny dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów. Dzięki temu mogą one wygenerować wiele korzyści, o których więcej przeczytasz za chwilę.

Automatyzacja procesów produkcyjnych to skuteczny sposób na zminimalizowanie problemu jakim są braki kadrowe

Jakie korzyści generuje wdrożenie automatyzacji?

Braki kadrowe to problem zauważany w coraz większej ilości firm. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym wyzwaniem jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Poza rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy implementacja maszyn i urządzeń przynosi liczne korzyści, wśród których możemy wymienić:

Wzrost wydajności

Maszyny wykonują pracę szybciej i z większą precyzją niż ludzie, a dodatkowo są w stanie działać non-stop. Urządzenia są pozbawione typowo ludzkich ograniczeń takich jak potrzeba odpoczynku, choroba czy inne aspekty, związane ze zdrowiem i życiem rodzinnym. Dzięki rozwiązaniom tego typu produkcja staje się bardziej wydajna i efektywna, co umożliwia stały rozwój firmy.

Poprawa jakości

Często zdarza się, że ludzie popełniają błędy, czy to z powodu zmęczenia, czy przypadkowego niedopatrzenia. Skutkuje to ryzykiem zwrotów, reklamacji i ogólnego pogorszenia renomy. Automatyzacja pomaga zminimalizować te błędy, co przekłada się na utrzymanie wysokiej jakości produkcji.

Optymalizacja kosztów

Chociaż początkowa inwestycja w zakup maszyn jest dość kosztowna, to poprzez zautomatyzowanie procesów produkcyjnych firma może wygenerować znaczące oszczędności. Redukcja kosztów zatrudnienia, zwiększenie wydajności, a także eliminacja zwrotów to czynniki, które w dużym stopniu przyczyniają się do optymalizacji kosztów.

Poprawa warunków pracy

Maszyny zostały stworzone do wykonywania powtarzalnych i wymagających wysiłku zadań. Automatyzacja może odciążyć pracowników, szczególnie w przypadku trudnych i monotonnych obowiązków. To przekłada się na poprawę ich komfortu pracy i zdrowia. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na zadaniach, które wymagają większej uwagi i zaangażowania.

Rekrutacja pracowników w związku z brakami kadrowymi to długi i wymagający proces.

Podsumowanie

Braki kadrowe są dość poważnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Firmy coraz częściej borykają się z trudnościami w znalezieniu odpowiednich pracowników. Czasem inwestycja w automatyzację procesów wydaje się łatwiejszą opcją niż podjęcie wysiłku związanego z poszukiwaniem kandydatów na konkretne stanowiska.

Proces rekrutacji jest bardzo czasochłonny i wymagający, a znalezienie kandydatów posiadających odpowiednie doświadczenie nie należy do najłatwiejszych zadań. W takiej sytuacji inwestycja w automatyzację może skutecznie pomóc uporać się z brakami kadrowymi.

W GIM’ie pomogliśmy wielu firmom skutecznie poradzić sobie z problemem niedoboru pracowników. Dzięki naszym współpracom powstało już ponad sto rozwiązań “szytych na miarę” potrzeb firm z wielu branż.
Jesteśmy gotowi wesprzeć także Twoją firmę w tym temacie! Jeśli szukasz efektywnego sposobu na wyeliminowanie braków kadrowych i chcesz mieć pewność, że Twoje wymagania zostaną spełnione – skontaktuj się z nami!

Szukasz sposobu na rozwiązanie problemu, jaki stanowią braki kadrowe w Twojej firmie?

Porozmawiaj z ekspertem

Automatyzacja wspomaga pracę pracowników i zapobiega brakom kadrowym.