Konfekcjonowanie produktów w mniejszych firmach – jak zoptymalizować proces pakowania?

Konfekcjonowanie towarów odgrywa kluczową rolę w przemyśle produkcyjnym. To złożony proces, który obejmuje przygotowywanie produktów do dystrybucji. Nawet w niewielkich firmach stanowi on ważny aspekt, dlatego przedstawimy dziś sposoby na jego usprawnienie. W naszym wpisie opowiemy, jak maszyny półautomatyczne mogą zoptymalizować proces pakowania towarów.

Spis treści:

Półautomatyczna maszyna pakująca do konfekcjonowania produktów

Na czym polega konfekcjonowanie towaru?

Konfekcjonowanie to proces, który obejmuje pakowanie, sortowanie oraz przygotowanie produktów do wysyłki, a w etapie końcowym – umieszczanie ich w opakowaniach zbiorczych. Zgodnie z wymaganiami rynku jego głównym celem jest zapewnienie kompletności oraz poprawnej identyfikacji. Wśród czynności należących do tego procesu wymienić można:

  • Etykietowanie – naklejanie odpowiednich etykiet na produkty.
  • Pakowanie – umieszczanie produktów w opakowaniach zgodnie z określonymi standardami.
  • Sortowanie – uporządkowanie przedmiotów określonego kryterium, np. kategorii, rozmiarów.
  • Kontrolę jakości – sprawdzanie czy produkty spełniają określone normy i standardy przed wysyłką.

Konfekcjonowanie towarów to wbrew pozorom złożona operacja, która obejmuje wiele istotnych zadań. Każdy etap wpływa na ostateczną jakość produktu i zadowolenie klienta końcowego.

Detale umieszczone w worku foliowym w procesie konfekcjonowania.

Z jakimi problemami w procesie konfekcjonowania towarów borykają się mniejsze firmy?

Podczas procesu, jakim jest konfekcjonowanie towarów, przedsiębiorstwa borykają się z różnymi trudnościami. Nawet wśród mniejszych firm pojawiają się liczne problemy.

Po pierwsze – jest to praca ręczna, która często związana jest z niewystarczającą wydajnością, ponieważ zajmuje dużo czasu. Dodatkowo w tym zakresie równie ważnym problemem są braki kadrowe. Po drugie – to odpowiednia jakość opakowania. Często praktykowane w wielu firmach zgrzewanie ręczne jest elementem problematycznym. Zgrzewy wykonywane przy pomocy ręcznych urządzeń bywają nierównomierne i zależą od umiejętności ich operatorów. W rezultacie wpływa to na ogólną jakość opakowania. W dodatku gotowe prefabrykowane worki foliowe są droższe.

Jak wiemy, każdemu zależy na szybkiej dostawie, a poprawa wydajności procesu pakowania jest kluczowa, aby skrócić czas transportu produktów do swoich klientów. Istnieją wielofunkcyjne rozwiązania, które mogą znacząco usprawnić ten proces nawet w przypadku mniejszych firm. Opowiemy o nich w dalszej części artykułu.

Blat operatorski do konfekcjonowania w maszynie półautomatycznej

Jakie maszyny usprawniają proces pakowania detali w mniejszych firmach?

Optymalizacja pakowania jest kluczowa dla firm zajmujących się produkcją różnego rodzaju elementów. Usprawnienie i przyspieszenie tego procesu jest równie ważne dla przedsiębiorstw, które produkują swoje detale na mniejszą skalę.

Maszyny półautomatyczne wyposażone w stolik do ręcznej konfekcji, a także zgrzewarkę worków foliowych, mogą znacznie przyspieszyć proces pakowania. Urządzenia tego typu są wielofunkcyjne, przez co umożliwiają pakowanie różnych przedmiotów, a nie tylko jednego rodzaju asortymentu. Zatem pracownik ma możliwość kompletowania całych zestawów lub pakowania pojedynczych detali.

W przypadku maszyn pakujących automatycznie istnieją pewne komponenty, które nie mogą być zapakowane wibracyjnie (np. elementy przylepne, detale, które się zaczepiają). Jednak maszyny półautomatyczne posiadają większą elastyczność – umożliwiają pakowanie praktycznie wszystkich elementów, o ile mieszczą się one w woreczku. Jeśli firma zajmuje się produkcją delikatnych przedmiotów, wymagających ostrożnego zapakowywania, takie urządzenia mogą stanowić odpowiednie rozwiązanie.

W maszynie tego typu wykorzystywana jest płaska folia na rolce. To z niej powstają woreczki, w które pracownicy mogą zapakować produkty. Opakowania są automatycznie zarówno zgrzewane, jak i odcinane. To rozwiązanie nie tylko umożliwia oszczędność czasu, ale również otwiera perspektywę zminimalizowania kosztów. Jeśli chcesz sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić – zobacz nasz kalkulator, który przygotowaliśmy. To narzędzie daje możliwość przeliczenia kosztów produkcji własnych worków foliowych, a także oszacowania poziomu możliwych oszczędności.

Co więcej, istnieje możliwość bezpośredniego drukowania etykiet i kodów kreskowych na opakowaniach foliowych. To eliminuje konieczność naklejania ich ręcznie. Taka funkcjonalność jest dostępna dzięki termotransferowej drukarce etykiet. Jest ona zintegrowana z maszyną zgrzewającą woreczki i drukuje etykietę w trakcie formowania opakowania.

Maszyna formująca i zgrzewająca worki pozwala na szybkie konfekcjonowanie twoich produktów.

Warto dodać, że maszyny tego typu to nie tylko rozwiązania przeznaczone dla firm o stosunkowo niewielkiej produkcji. Mogą być także wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach np. do pakowania produktów nietypowych lub limitowanych.

Jakie korzyści może przynieść inwestycja w tego typu rozwiązania?

Wiele firm zastanawia się, czy rozwiązania tego typu są dla nich niezbędne, czy pomogą im w optymalizacji procesów produkcyjnych oraz czy ich zakup w ogóle się opłaca. Z naszego doświadczenia (dzięki danym udostępnionym przez naszych klientów) możemy przedstawić kilka argumentów przemawiających za taką inwestycją.

Po pierwsze urządzenie tego typu znacznie przyspiesza proces pakowania. Możliwe jest nawet dwu- lub trzykrotne zwiększenie tempa w zależności od rodzaju asortymentu. Skutkuje to wyraźną poprawą wydajności i możliwością spakowania większej ilości produktów w krótszym czasie.

Dodatkowo automatyzacja procesu pakowania może prowadzić do optymalizacji zużycia materiałów i mniejszego zapotrzebowania pracowników, co w rezultacie skutkuje obniżeniem kosztów, generując oszczędności finansowe.

Jakie zalety ma zakup maszyny od producenta?

Nasza własna produkcja umożliwia tworzenie urządzeń dostosowanych do konkretnych potrzeb naszych klientów. Są to maszyny produkowane na zamówienie, dlatego klient ma pewność, że rozwiązanie będzie dopasowane do jego wymagań. Co ważniejsze – na każdym z etapów współpracy klient ma realny wpływ na finalną wersję urządzenia (wszystkiego nie da się przewidzieć na etapie projektu, także w każdym momencie jesteśmy w kontakcie i możemy modyfikować i dopasowywać rozwiązania do potrzeb).

Współpraca z producentem to także pełne wsparcie techniczne. Choć obsługa maszyn nie jest skomplikowana, nasz zespół ekspertów może zapewnić kompleksową opiekę i serwis Twoich urządzeń.

Obsługa maszyny półautomatycznej, usprawniającej proces pakowania, czyli konfekcjonowania produktów

Podsumowanie

Konfekcjonowanie produktów to ważny aspekt funkcjonowania firmy. Bez względu na to, czy jest to mniejsze przedsiębiorstwo wytwarzające niewielkie ilości artykułów, czy też ogromna firma produkująca na skalę masową. Proste rozwiązanie tego typu może pomóc zwiększyć efektywność i wydajność pakowania detali w dużych firmach produkcyjnych zwłaszcza w przypadku krótkich lub limitowanych serii, kiedy przezbrajanie linii pakujących nie jest opłacalne.

Odpowiednie pakowanie towaru stanowi więc kluczowy etap w produkcji. Na szczęście istnieją maszyny, które umożliwiają optymalizację tego procesu, jednocześnie generując oszczędności finansowe. Zatem nawet w przypadku mniejszych firm, taka inwestycja jest opłacalna.

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu masz masę dodatkowych pytań – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Chętnie porozmawiamy na temat problemów i wyzwań Twojej działalności. Podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem i wspólnie stworzymy maszynę szytą na miarę Twoich potrzeb.

Potrzebujesz podobnego rozwiązania, które rozwiąże Twoje problemy produkcyjne?

Porozmawiaj z ekspertem

Zgrzewarka pionowa - maszyna zgrzewająca worki foliowe z płaskiej folii.

Chcesz dowiedzieć się jakie możliwości na pozyskanie kapitału z zewnątrz ma Twoja firma?

Pobierz ebook’a »