Kontrola jakości w produkcji maszyn – jak to wygląda w praktyce?

Kontrola jakości to bardzo ważna część procesu produkcji, a sama jakość – to element na, który swoją uwagę zwraca każdy z nas. Czy to przy zakupie zegarka, czy samochodu, czy nawet produktów spożywczych – ich jakość ma niebagatelne znaczenie. W produkcji maszyn jakość ich wykonania bezpośrednio wpływa na niezawodność działania urządzeń. Dziś przygotowaliśmy dla was artykuł, w którym przeczytacie jak wygląda kontrola jakości w firmie GIM.

Pomiar kątów elementów maszyny - kontrola jakości gięcia

Kontrola jakości na etapie projektu

W GIM tworzymy rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Dlatego właśnie każde rozwiązanie jest inne i każdą współpracę zaczynamy od stworzenia odrębnej koncepcji. Po akceptacji koncepcji przechodzimy do fazy projektowej. Podczas tego etapu współpracy wielokrotnie konsultujemy poszczególne elementy maszyn z naszymi klientami. Na projekt poświęcamy dość dużo czasu, aby precyzyjnie przygotować wszelkie dokumenty, które ułatwią prace na naszej hali produkcyjnej. Zanim pliki zostaną przesłane do rozpoczęcia prac wykonawczych są wielokrotnie sprawdzane. Tym samym kontrola jakości zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem prac warsztatowych.

Kontrola jakości podstawy kosza podajnika wibracyjnego po frezowaniu
Pomiar podczas wyznaczania otworów - kontrola jakości

Produkcyjna kontrola jakości

W etap projektowy wkładamy dużo pracy, aby produkcja na naszej hali przebiegała sprawniej. Mimo to czasem zdarzają się sytuacje, w których (mimo dobrze opracowanego projektu) pojawiają się drobne błędy. Właśnie dlatego podczas poszczególnych procesów produkcyjnych każdy (nawet najmniejszy) element konstrukcji jest wielokrotnie sprawdzany. I tak dbamy o jakość poszczególnych elementów konstrukcyjnych wytwarzanych na wszystkich etapach produkcji. Wśród nich możemy wymienić:

  • Cięcie kształtowników
  • Spawanie ram konstrukcyjnych
  • Cięcie blach w urządzeniu WaterJet
  • Frezowanie elementów
  • Toczenie detali
  • Gięcie elementów na prasie krawędziowej
  • Wiercenie i gwintowanie
  • Lakierowanie proszkowe
  • Montaż poszczególnych podzespołów
  • Budowanie szaf elektrycznych
  • Automatyka
Tworzenie ram konstrukcyjnych - pomiar i kontrola jakości

Narzędzia pomiarowe do kontroli jakości

Dbałość o każdy detal, z którego powstanie maszyna pozwala nam tworzyć solidne rozwiązania służące naszym klientom przez długie lata. Podczas wycieczki po naszej hali produkcyjnej na każdym ze stanowisk znajdziemy różnego rodzaju narzędzia pomiarowe. Wśród najczęściej stosowanych możemy wymienić:

Miary zwijane – podstawowy asortyment, w który wyposażony jest każdy z naszych pracowników. Wykorzystywany jest zarówno na początku drogi produkcyjnej np. podczas cięcia profili na ramy konstrukcyjne oraz w bardziej zaawansowanych etapach np. podczas wykonywania otworów w trakcie montażu.

Suwmiarki – zarówno w elektronicznej jak i analogowej wersji. Nasi specjaliści wykorzystują ten element do kontroli jakości wytwarzanych podzespołów np. po poddaniu detali obróbce skrawaniem. Przyrząd ten także odgrywa znaczącą rolę podczas montażu poszczególnych elementów maszyn w całość.

Kątomierze – szczególnie ważne narzędzia na etapie gięcia elementów metalowych na hydraulicznej prasie krawędziowej. Każdy z detali przed przekazaniem go do dalszych etapów jest sprawdzany pod kątem poprawności zadanego kąta 😉

Mikrometry – wykorzystywane zarówno w wersji elektronicznej jak i analogowej. Służą do precyzyjnych pomiarów między innymi na etapie toczenia różnego rodzaju wałków. Charakteryzuje je wysoka dokładność, która pozwala wychwycić nawet najmniejszy błąd.

Miernik grubości lakieru – przyrząd wykorzystywany na naszej GIM’owej lakierni. Urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar powłoki, którą w procesie malowania proszkowego nakładamy na poszczególne elementy naszych maszyn.

Liniał traserski – przyrząd wykorzystywany na etapie szycia szaf sterowniczych. Precyzja w budowaniu tego elementu każdej maszyny jest niezwykle ważna, a więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Urządzenie pomiarowe do kontroli przenośników wibracyjnych – pozwala na odpowiednią kalibrację i regulację częstotliwości oraz prędkości podajników dla zapewnienia precyzji w ich działaniu.

Multimetr przemysłowy – urządzenie wykorzystywane na ostatnim etapie produkcji maszyn, które pozwala na kontrolę napięć, rezystancji oraz testowanie ciągłości obwodów. To bardzo ważny etap, który zapewnia poprawność działania i wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa.

Kamera termowizyjna – stosowana podczas testów maszyny do kontroli potencjalnych ubytków każdego podzespołu elektronicznego.

Poziomica maszynowa  – urządzenie o wysokiej precyzji do poziomowania maszyn, które pozwala zapewnić stabilność systemów.

Mikrometr - kontrola jakości w procesie toczenia wałków

Kontrola jakości u producenta – korzyści dla klienta

Przykładanie dużej wagi do kontroli jakości podczas produkcji maszyn jest dla nas naprawdę korzystne. Wszelkie ewentualne błędy jesteśmy w stanie wychwycić już na pierwszych etapach produkcyjnych. Tym samym zapobiegamy opóźnieniom czy poważniejszym błędom na późniejszych etapach. Nasza skrupulatność przynosi również wiele korzyści firmom, które decydują się na współpracę właśnie z nami. Wśród nich warto wymienić:

Zapewnienie ciągłości produkcji – solidna konstrukcja i budowa wszystkich podzespołów eliminuje ryzyko przestojów produkcyjnych.

Niska awaryjność maszyn – precyzyjnie wykonane poszczególne części systemów automatyzacji pozwalają obniżyć ryzyko awarii.

Zachowanie wysokiej wydajności – większość naszych klientów chce podnieść wydajność procesów produkcyjnych w swoich firmach, jednak tylko wysokiej jakości urządzenia będą w stanie zagwarantować zachowanie wymaganego poziomu wydajności przez lata.

Oszczędności finansowe – powyższe przykłady korzyści wynikające z zapewnienia wysokiej jakości urządzeń oznaczają jednocześnie, że solidne rozwiązania nie generują dodatkowych kosztów np. przy awariach, przestojach, spadkach wydajności.

Kontrola jakości podczas gięcia detali na prasie hydraulicznej

Podsumowanie

Wiemy jak ważnym elementem dla naszych klientów jest zapewnienie wysokiej jakości produktów dla ich klientów (np. w procesie automatycznego pakowania). Naszym obowiązkiem jest spełnić oczekiwania i pomóc rozwiązać problemy zgłaszających się do GIM firm produkcyjnych. Tym samym na szczycie naszych wartości stawiamy sobie wyeliminowanie wszelkich potencjalnych problemów jakie mogłyby dostarczyć im maszyny. To dlatego wszystkie urządzenia tworzymy z ogromną dokładnością i precyzją. Dbamy również o odpowiednią pielęgnację i konserwację maszyn podczas przeglądów technicznych.

Jeśli szukasz rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych, które będą stworzone zgodnie ze specyficznymi wymaganiami Twojej produkcji oraz wykonane z solidnych materiałów i w sposób zapewniający wysoką jakość  – koniecznie skontaktuj się z nami!

Potrzebujesz solidnego rozwiązania do optymalizacji Twojej produkcji?

Porozmawiaj z ekspertem

Kontrola jakości elementów frezowanych