Pakowanie zbiorcze worków foliowych – dodatkowy mechanizm do maszyny pakującej

Wielokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu temat pakowania elementów w worki foliowe. Za ten proces odpowiedzialna jest maszyna formująca i zgrzewająca worki z płaskiej folii. Dla bardziej wymagających klientów posiadamy również opcję dodatkową – pakowanie zbiorcze worków foliowych. A co wyróżnia ten mechanizm? Jak on działa? Tego dowiedzie się czytając nasz artykuł.

Spis treści:

mechanizm GIM - pakowanie zbiorcze worków foliowych.

Pakowanie zbiorcze worków foliowych – zastosowanie

Zacznijmy od małego przypomnienia. Najczęściej wśród naszych klientów znaleźć można firmy zajmujące się produkcją np. mebli, okien, drzwi, elementów złącznych, różnego rodzaju detali plastikowych. Korzystają one z rozwiązań umożliwiających pakowanie detali lub gotowych zestawów montażowych w worki foliowe wykonane przez maszynę zgrzewającą. Automatyzacja tego procesu znacznie przyspiesza i zwiększa efektywność pakowania ograniczając przy tym ilość potrzebnej kadry pracowniczej. Zatem jaki sens ma wykorzystanie mechanizmu pakowania zbiorczego? Otóż, najczęściej zapakowane gotowe woreczki muszą być gdzieś zmagazynowane. W zależności od potrzeb mechanizm ten odlicza zadaną ilość opakowań i pozwala podzielić np. różne serie pakowanych detali do osobnych pojemników. Drugim najpopularniejszym zastosowaniem tego systemu jest pakowanie worków bezpośrednio do opakowań przeznaczonych do wysyłki/transportu do klienta docelowego. A jak dokładnie działa taki mechanizm? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Maszyna do pakowania w kartony. Maszyna nie jest przeznaczona do pakowania żywności i do stosowania w przemyśle chemicznym.

Zasada działania mechanizmu pakowania zbiorczego w linii pakującej

Linia pakująca odlicza wymagane elementy, by zapakować je w worek foliowy wytworzony przez maszynę zgrzewającą i formującą. Gotowy worek zazwyczaj transportowany jest przy pomocy przenośnika taśmowego na końcową wagę kontrolną. Po sprawdzeniu poprawności masy właśnie z wagi kontrolnej opakowania trafiają do pojemników zbiorczych.

System odpowiedzialny za pakowanie zbiorcze automatycznie odlicza zadaną ilość worków do pakowania. Możliwa jest ona do ustalenia przy pomocy panelu dotykowego HMI. Po osiągnięciu zadanej ilości worków zbiorczych w danym pojemniku zbiorczym mechanizm automatycznie odsuwa go, a następnie ustawia w jego miejscu puste opakowanie. System ten można dostosować do jednego lub dwóch (podobnych rozmiarowo) pojemników zbiorczych. Umożliwia wykorzystanie wielorazowych pojemników z tworzywa sztucznego lub opakowań kartonowych. Najczęściej występuje w konfiguracji dającej miejsce na 5 pustych oraz 5 pełnych opakowań. W zależności od potrzeb klientów wykonujemy również mechanizmy o innych parametrach. Dla przykładu na filmie poniżej znajduje się system z miejscem do pakowania na aż 30 opakowań zbiorczych.

W skład elementów konstrukcyjnych z których budujemy nasze mechanizmy pakowania zbiorczego wchodzą między innymi:

– przenośnik rolkowy grawitacyjny;

– przenośnik taśmowy;

– elektryczny zabierak pudełka;

– pneumatyczny zabierak pudełka;

– czujniki optyczne (kotrolujące ilość pełnych i pustych opakowań).

Maszyna umożliwiająca pakowanie zbiorcze detali w workach foliowych

Korzyści z inwestycji w dodatkowy mechanizm umożliwiający pakowanie zbiorcze

Wiemy już jak działa i z czego się składa omawiany system. Czas przedstawić jego główne zalety oraz korzyści płynące z inwestycji w to urządzenie.

  1. Wzrost wydajności procesu pakowania

Jeżeli klient zdecyduje się na tego typu opcję dodatkową jego pracownicy nie muszą przez cały czas pilnować czy opakowania zbiorcze są już pełne. Czas przez który system uzupełni np. 5 opakowań zbiorczych wymaganą ilością pojedynczych worków mogą poświęcić na inne zadania.

  1. Mniejsza ilość pracy ręcznej

Z racji tego, że mechanizm układania zbiorczego odlicza zadaną ilość pojedynczych opakowań nie muszą tego robić pracownicy. Ich zadaniem jest wyłącznie odbiór pełnych i uzupełnianie pustych pojemników – resztą zajmuje się maszyna.

  1. Połączenie z bazą danych

Prezentowany mechanizm może być również połączony z bazą danych klienta. W takim przypadku zadana ilość pojedynczych worków nie musi być wprowadzana ręcznie. Urządzenie pobierze dane z systemu informatycznego.

  1. Automatyczne sortowanie elementów z różnych partii

Po połączeniu systemu z bazą danych klienta możliwe jest ustawienie podziału gotowych zapakowanych w maszynie worków wedle preferencji. Zarówno krótkie serie i częste zmiany pakowanych produktów nie stanowią najmniejszego problemu.

  1. Magazyn pod kontrolą

Dzięki zastosowaniu tego typu urządzenia można kontrolować stan gotowych zapakowanych produktów. To proste rozwiązanie pozwala na kontrolę ilości i zachowanie porządku w magazynie.

  1. Przygotowanie do wysyłki

W połączeniu z bazą danych oprócz możliwości sortowania serii produktów mamy również możliwość pakowania pojemników z różną liczbą gotowych worków. Tak odliczone elementy zapakowane np. w pudełka kartonowe mogą służyć bezpośrednio do wysyłki.

Widok z góry na dodatkowy mechanizm pakowania zbiorczego w maszynie pakującej. Przyśpiesza on proces pakowania, układania i przygotowywania worków do transportu.

Podsumowanie

Wśród licznych opcji dodatkowych do maszyn pakujących prócz drukowania etykiet bezpośrednio na folii to właśnie mechanizm pakowania zbiorczego cieszy się największą popularnością. System ten pozwala oszczędzać czas pracowników oraz ułatwia przebieg całego procesu.

Nasi inżynierowie projektują każde z urządzeń biorąc pod uwagę wszelkie potrzeby i wymagania naszych klientów. Pakowanie zbiorcze worków foliowych z maszyny zgrzewającej  to świetna opcja, którą każdy klient może dopasować do własnych preferencji.

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Porozmawiaj z ekspertem

Proces wymiany pełnego opakowania zbiorczego