Zmiana rozmiarów worków foliowych – maszyna zgrzewająca worki bez tajemnic

Maszyna zgrzewająca worki - widok na rolkę folii LDPE

Temat maszyn pakujących, zgrzewania worków z płaskiej folii oraz możliwości kalkulacji kosztów worków poruszaliśmy na naszym blogu niejednokrotnie. Jednak jak mówi znane powiedzenie „im dalej w las, tym więcej drzew”. Dziś pora na zgłębienie zagadnienia związanego z możliwością zmiany parametrów worka foliowego, jakie daje maszyna zgrzewająca. Urządzenie o dużej wydajności produkcyjnej znacznie przyspiesza tempo wykonywanych zadań. Jakie są możliwości modyfikacji długości i szerokości? Jak należy postępować w przypadku korzystania z drukarki etykiet? Tego dowiesz się czytając nasz wpis.

Spis treści:

Ogólne zasady i możliwości, jakie daje maszyna zgrzewająca worki foliowe z płaskiej folii

O samym procesie, który zachodzi w maszynie formującej i zgrzewającej worki z płaskiej folii pisaliśmy wcześniej (tutaj). Dziś zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi.

Maszyna do zgrzewania wyposażona w nowoczesne technologie umożliwia precyzyjne regulowanie parametrów procesu automatycznego pakowania. Automatyzacja i wykorzystanie zaawansowanych technologii zwiększa wydajność produkcyjną urządzenia. Dzięki temu można dostosować długość, szerokość oraz grubość worka foliowego do specyfiki pakowanych elementów. Jednak nie może być to dowolna wartość. W przypadku długości worka nie może być ona mniejsza niż 100 mm. Takie ograniczenie wynika z zapewnienia maszynie możliwości wykonania poprawnego zgrzewu pakowanego produktu. Podobnie jest z maksymalną długością worka. Przy „zbyt długim” worku istnieje ryzyko, że mógłby się on gdzieś podpierać lub zaczepiać. W takim przypadku projekt urządzenia wymaga uwzględnienia specjalnej konstrukcji. Jeśli chodzi natomiast o szerokość worka foliowego to jej wartość jest ściśle związana z rozmiarem tubusu formującego, o którym więcej przeczytasz (tutaj).

Trzecim parametrem, który można dostosować w procesie formowania i zgrzewania worków foliowych jest grubość materiału. Jeśli folia jest zbyt cienka lub za gruba do pakowania danego asortymentu można ją bez problemu wymienić. Nie wymaga to żadnych dodatkowych zmian w maszynie. Maszyna wyposażona w odpowiednie mechanizmy umożliwia bezproblemową wymianę folii, co jest istotne w procesie pakowania różnych produktów. Zmiana parametrów worka foliowego zwiększa wydajność produkcyjną urządzenia. Dzięki dużej wydajności produkcyjnej możliwe jest ciągłe funkcjonowanie maszyny, co zapewnia nieustanną pracę automatu.

Widok na tubus oraz grzałkę maszyny formującej i zgrzewającej worki

Zmiana szerokości worka foliowego w maszynie zgrzewającej

Przyjmijmy, że wybraliśmy dla naszych zestawów detali dwie różne szerokości worków – zestaw pierwszy (szerokość worka wynosi 200mm) i drugi (szerokość worka wynosi 350mm). W jaki sposób przezbraja się maszynę przy zmianie preferowanego typu zestawu?

W przypadku zmiany szerokości wystarczy tylko:

– wymienić rolkę folii,

– zmienić tubus formujący dostosowany do danej szerokości worków.

 Zmiana tego parametru polega na prostej obsłudze i nie wymaga żadnych dodatkowych konfiguracji w programie urządzenia. Takie zastosowanie zwiększa wydajność produkcyjną urządzenia.

Maszyna zgrzewająca worki z płaskiej folii

Zmiana długości worka foliowego w maszynie zgrzewającej

O ile w przypadku szerokości worka potrzebujemy użyć odrobiny siły i kilku narzędzi (zmienić rolkę i tubus) to przy zmianie długości wystarczy tylko wybrać preferowaną wartość na ekranie. Nie musimy zatrzymywać, wyłączać, resetować maszyny – długość możemy zmieniać „w locie”. Na dobrą sprawę każdy kolejny worek mógłby mieć inną długość (oczywiście w granicach rozsądku😉). Sprawa odrobinę komplikuje się w przypadku nadruku etykiet, o czym piszemy poniżej.

Nadruk etykiety na folii LDPE
Maszyna zgrzewająca worki z płaskiej folii zwiększa wydajność produkcyjną urządzenia

Maszyna zgrzewająca worki z drukarką etykiet – konfiguracja po zmianie parametrów

Zmiana długości worka z folii jest banalnie prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych działań – no chyba, że w naszej maszynie pakującej korzystamy z drukarki etykiet. Położenie etykiety na worku ustala się według preferencji klienta. Przy zmianie parametrów worka drukarka wymaga ponownego ustalenia miejsca, w którym ma drukować etykietę. Regulacja położenia nadruku odbywa się przy pomocy rolki regulacyjnej.

Rolka regulacyjna do ustawienia drukarki w maszynie zgrzewającej

Niestety taka zmiana zazwyczaj wiąże się z kilkunastoma workami do wyrzucenia (odpad produkcyjny). Wynika to z tego, że pewna ilość folii ze „starymi” etykietami, która już znajduje się w maszynie zostanie podzielona według nowych ustawień, a „nowy” nadruk zmieni się w momencie jego regulacji.

Maszyna do zgrzewania worów - widok na drukarkę etykiet

Podsumowanie

Konfiguracja długości i szerokości worków foliowych z maszyny zgrzewającej już nie jest niewiadomą. Nasi inżynierowie tworzą rozwiązania, które są bezproblemowe w obsłudze i sprawdzają się w codziennym użytkowaniu w zakładach produkcyjnych. Maszyna do zgrzewania folii jest urządzeniem o dużej wydajności produkcyjnej i prostej obsłudze.

W GIM dokładamy wszelkich starań, aby projekty były przejrzyste i nie zawierały zbędnych elementów. Chcemy dbać o komfort pracy operatorów z maszyną. Mamy nadzieję, że dzięki dzieleniu się naszą wiedzą i doświadczeniami automatyzacja procesu pakowania dla wielu firm stanie się o wiele przyjemniejszym i bardziej zrozumiałym tematem.

W przypadku jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z chęcią pomożemy np. w wyborze odpowiedniego rozwiązania z naszej oferty i podzielimy się naszą wiedzą. Polecamy zobaczyć również nasze inne wpisy na blogu – być może jest tam już coś co może Cię zainteresować.

Chcesz zobaczyć z bliska jak wygląda taki proces? Możesz przetestować maszyny pakujące GIM w naszej firmie!

Porozmawiaj z ekspertem

Montaż folii w maszynie zgrzewającej