Automatyczna zgrzewarka do folii – co wyróżnia taką maszynę na tle innych rozwiązań?

Proces podczas którego zgrzewana jest folia.

Jakiś czas temu opisywaliśmy krok po kroku na czym polega proces zgrzewania worków foliowych. Omówiliśmy również bardziej techniczne zagadnienia dotyczące tego procesu. Więcej przeczytasz tu: https://gim.com.pl/technicznie-rzecz-biorac-czyli-o-formowaniu-i-zgrzewaniu-workow-foliowych-slow-kilka/

Dziś natomiast opiszemy co oferuje automatyczna maszyna do zgrzewania folii w porównaniu z innymi maszynami zgrzewającymi. Poznasz korzyści z inwestycji w maszynę zgrzewającą. Opiszemy również przemyślenia i doświadczenia producentów odnośnie pakowania produktów z wykorzystaniem opakowań foliowych.

Spis treści:

Maszyna pakująca - w zestawie są moduły liczące, zgrzewarka i waga kontrolna.

Ręczna kontra automatyczna zgrzewarka do folii

Zacznijmy może od różnic. Oprócz oczywistej – dotyczącej sposobu obsługi wymienionych w tytule zgrzewarek – różnią się one przede wszystkim jakością zgrzewu. Ręczne zgrzewarki do folii, mimo coraz lepszych opcji dostępnych na polskim rynku, nie są w stanie osiągnąć takich efektów, jak zgrzewarki automatyczne. Ma na to wpływ między innymi czas zgrzewania oraz wykorzystane w rozwiązaniu elementy konstrukcyjne. Znaczną różnicą między tymi rozwiązaniami jest również ich rozmiar. Ręczna zgrzewarka folii zajmuje mniej miejsca, jednak wymaga odpowiedniego zorganizowania przestrzeni dla operatora. Należy również pamiętać o miejscu na magazynowanie gotowych opakowań foliowych. Wybierając opcję, jaką jest maszyna automatyczna, warto wiedzieć, że wymaga ona jedynie zainstalowania w niej rolki folii i na tym koniec – resztę zrobi za nas. Maszyna do zgrzewania  folii w konfiguracji ręcznej wymaga także częstszej wymiany części eksploatacyjnych w porównaniu z maszyną automatyczną.

Kolejnym elementem różniącym te urządzenia jest fakt, że zgrzewarka automatyczna posiada system kontrolujący wszystkie parametry zgrzewu. Dba o odpowiedni docisk, wymaganą temperaturę drutu grzejnego oraz kontroluje warunki zewnętrzne. Jest to duża przewaga w stosunku do ręcznej zgrzewarki do folii. Ważną kwestią jest to, że używane do pakowania tańsze folie na rolce (LDPE) są dość wymagającym materiałem. Folia ta może być sklejana dzięki procesowi zgrzewania impulsowego. Czym jest ten proces?

Zgrzewanie impulsowe polega na:
  • rozgrzaniu folii impulsem cieplnym (materiał staje się elastyczny, roztopiony),
  • dociśnięciu warstw materiału do siebie,
  • wystudzeniu folii (tylko wtedy zachowa ona wymagany kształt).
Przykład zgrzewarki do folii na zamówienie.

Proces ten daje możliwość zapakowania produktów w worki wykonane z rolki płaskiej folii. Zgrzewarki ręczne natomiast w dużej części pozwalają jedynie na zamknięcie gotowych worków lub wykorzystanie gotowego rękawa foliowego. Na koniec musimy również poruszyć temat dla wielu najważniejszy – cenę. Automat z pewnością w zakupie będzie droższy, jednak nie warto porównywać tylko tego aspektu. W dalszej części wytłumaczymy co składa się na faktyczną oszczędność z zastosowania takiego rozwiązania.

Zatem, kto wygrywa to starcie – ręczna czy automatyczna zgrzewarka? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Nie da się określić, które rozwiązanie jest lepsze. Zgrzewarki do folii dostępne są w różnorodnych wielkościach i konfiguracjach, umożliwiając tym samym dopasowanie ich do indywidualnych wymagań każdej firmy czy zakładu. Jednak najważniejszą kwestią jest ich końcowy użytkownik oraz to, aby osiągnął swoje cele i zgrzewanie worków foliowych przyniosło pożądane efekty.

Inne rodzaje zgrzewania

Zgrzewarka próżniowa

W odróżnieniu od ręcznej czy automatycznej zgrzewarki do folii w wielu branżach często pracę wykonuję się także za pomocą zgrzewarek próżniowych. Tego typu zgrzewarka do folii głównie znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym do pakowania żywności. Pakowanie i zgrzewanie worków próżniowych pozwala zachować na dłużej świeżość jedzenia oraz odpowiednio je zabezpieczyć. Pakowarka próżniowa wyróżnia się tym, że w trakcie procesu usuwa powietrze z wnętrza opakowania.

Zgrzewarka do folii basenowych, tunelowych, rur PVC

Następnym rodzajem są zgrzewarki przeznaczone do folii basenowych, tunelowych, budowlanych, rur PVC czy innych rodzajów elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Urządzenie tego typu jest przeznaczone głównie do materiałów o większej grubości. W maszynie zgrzewającej jest zainstalowany nóż, który skutecznie usuwa nadmiar folii. Występuje w konfiguracji ręcznej oraz automatycznej. Ręczne zgrzewarki do folii często wykorzystuje się w trudno dostępnych miejscach. Mogą być również używane na otwartej przestrzeni (w przypadku, kiedy zgrzania wymaga na przykład basen lub tunel foliowy).

Nóż zainstalowany w maszynie odcina nadmiar folii.

Spostrzeżenia producentów w temacie zgrzewania

Jako producent maszyn często spotykamy się z przedstawicielami firm z różnych branż. Na podstawie doświadczeń produkcyjnych naszych klientów stworzyliśmy listę kilku spostrzeżeń i problemów jakie towarzyszą im w temacie pakowania produktów w opakowania foliowe.

I Gotowe worki foliowe są drogie.

Pakowanie produktów w gotowe worki foliowe oraz zgrzewanie ich przy pomocy ręcznych zgrzewarek w opinii naszych klientów jest niemałym wydatkiem. Porównując ceny (jakie w tym momencie mamy na polskim rynku) to kupując rolkę folii zamiast gotowych worków jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 50%! Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia inwestycji w maszynę, która tą folię z rolki zamieni w opakowanie. Tutaj możemy dodać z własnego doświadczenia, że u większości klientów taki zakup zwrócił się w przeciągu ok.12 miesięcy. Oczywiście jest to uśredniony okres, bo znaczący wpływ na to ma rodzaj, rozmiar oraz charakterystyka produkcji danej działalności.

II Ręczne zgrzewarki do folii często ulegają awariom.

Nie mówimy tutaj o konkretnych urządzeniach, markach ani modelach – chociaż często klienci dzielili się z nami takimi informacjami. Większość firm korzystająca z tego typu rozwiązań tłumaczyła, że powodami awarii najprawdopodobniej były błędy w obsłudze sprzętu. Dużym minusem (przy sporych wolumenach) jest także dość szybkie zużywanie się części eksploatacyjnych. Automatyczne urządzenie samo kontroluje parametry oraz wyposażone jest w czujniki, które praktycznie nie pozostawiają możliwości, aby coś było “nie tak”. Ręczne zgrzewanie worków foliowych nie jest już tak proste. Być może zbyt długi czas użytkowania lub zbyt krótki czas nagrzewania mają wpływ na żywotność tego sprzętu. Takie zgrzewarki są przeznaczone do użytku przez każdego. Prosta budowa oraz dostępne modele i warianty pozwalają wybrać zgrzewarkę folii dostosowaną do potrzeb firmy. Niestety często zdarza się, że pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni jak powinni z niej korzystać.

III Ważna jest jakość folii i jej zgrzewu.

Każdej firmie zależy na zadowoleniu swoich klientów. Niezależnie jakie produkty oferujemy i do kogo one ostatecznie trafiają chcemy, aby jakość opakowań foliowych była na najwyższym poziomie. Nie dość, że umacnia to pozycję i renomę danej marki to jeszcze generuje oszczędności. Brak zwrotów i reklamacji przekłada się na większe zyski. Ponadto kompletny i dobrze zapakowany zestaw montażowy czy produkt sprawi, że klient chętniej do nas wróci i wrzuci do swojego koszyka nasze produkty.

Woreczek z zestawem do samodzielnego montażu okien w domu zapakowany dzięki zgrzewarce pionowej.
IV Urządzenie zgrzewające powinno zapewnić wzrost wydajności pakowania.

Praca ręczna ma to do siebie, że zajmuje dużo czasu. Automatyzacja pewnych procesów czy czynności ma oczywiście tą pracę przyspieszyć. Jeśli dane urządzenie źle skleja folie, ulega awariom i nie podnosi wydajności danego procesu to czy jest nam ono w ogóle potrzebne? Często naszym klientom zdarzały się sytuacje, w których sprzęt psuł się w najmniej odpowiednim momencie. Później ręczne zgrzewanie worków sprawiało, że ciężko było pracownikom nadążyć z zaległościami. W takich sytuacjach właśnie najczęściej trafiali do nas, żeby móc zwiększyć wydajność pakowania oraz wprowadzić oszczędność czasu przy pomocy maszyny.

Zgrzewarka do folii naszej produkcji – film

Omówiliśmy po krótce różne rodzaje zgrzewarek do folii, więc nadszedł czas na przedstawienie naszej propozycji. Na filmie możesz zobaczyć maszynę, która formuje worki z płaskiej folii na rolce. Jest to automat, który powstał na potrzeby producenta urządzeń sterujących oraz napędów dla sprzętów gospodarstwa domowego. Maszyna została połączona z linią pakującą naszego klienta.

Maszyna ta posiada następujące wymiary: 1,4 m x 1,0 m x 2,0 m (długość x szerokość x wysokość). System podajników i manipulatorów klienta odlicza i dostarcza detale do zgrzewarki. Nasze urządzenie formuje worek z płaskiej folii i po wrzuceniu do niego produktu zgrzewa go i odcina. Następnie gotowy worek trafia na przenośnik odbiorczy. Maszyna do zgrzewania folii przedstawiona na filmie wyposażona jest w drukarkę etykiet bezpośrednio na folii. Jest to jedna z opcji dodatkowych, o którą można rozbudować maszynę. Wówczas istnieje możliwość nieprzerwanej produkcji, gdzie maszyna może pracować bez przerwy, wytwarzając duże ilości opakowań foliowych.

To oczywiście tylko jeden z przykładów, gdzie pokazana została zasada działania tego typu urządzeń. Projektujemy i produkujemy zgrzewarki do folii oraz inne sprzęty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, więc każdy z nich jest inny.

Korzyści i zalety inwestycji w automatyczną maszynę do zgrzewania folii

Jeśli czytałeś nasz wpis dotyczący technicznych kwestii zgrzewania folii to pewnie już wiesz jakie korzyści przynosi zakup takiego urządzenia. Dla przypomnienia i dla osób, które jeszcze tego nie wiedzą – inwestycja w automatyczną zgrzewarkę do folii pozwala na:

  • Ograniczenie kosztów pakowania – zredukowanie ilości pracowników biorących udział w procesie pakowania z 3 do 1 operatora maszyny.

  • Zmniejszenie kosztów opakowania – wykorzystanie materiału LDPE z rolki zamiast gotowych worków generuje oszczędności na poziomie 50%.
  • Oszczędności związane z brakiem potrzeby zakupu papierowych naklejek – indywidualnie dostosowane etykiety drukowane są bezpośrednio na opakowaniu.
  • Zapewnienie stałej jakości opakowań – poprzez kontrolę parametrów maszyna przygotowuje woreczki o powtarzalnej jakości.
  • Zwiększenie wydajności procesu pakowania i oszczędność czasu – maszyna natychmiastowo po dostarczeniu elementów przez jej operatora wykonuje zgrzew i odcina gotowy worek (ciągła produkcja).

W zależności od potrzeb można do maszyny dodać drukarkę etykiet i szybko oznakować swoje produkty.

Podsumowanie

Zgrzewarka próżniowa, automatyczna, do folii basenowych, rur PVC czy ręczna zgrzewarka nie są już dla Ciebie tajemnicą. Jest mnóstwo firm, w których folia jest głównym materiałem do opakowywania produktu. Warto więc inwestować w urządzenie, dzięki któremu możliwa będzie ciągła produkcja i które spełni nasze oczekiwania, a dodatkowo będzie rozwiązaniem naszego problemu.

Dzięki użyciu rolki z płaskiej folii maszyna wykonuje woreczki, w które pakowany jest zestaw montażowy.

Jako producent maszyn pakujących oraz zgrzewających folię jesteśmy blisko związani z naszymi klientami. Znamy ich potrzeby i problemy. Projektowane rozwiązania są odpowiedzią na to, co dla nich jest najważniejsze. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych urządzeń i poznasz możliwości usprawnienia pracy w Twojej firmie. Interesuje Cię cena takich maszyn? Chcesz poznać parametry techniczne (moc, wydajność, napęd, opcje wyposażenia)? Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

Masz jakieś pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Porozmawiaj z ekspertem

Projekt maszyny znajdujący się w ofercie.