Decybele, kilogramy i ilość zestawów na godzinę, czyli parametry techniczne maszyn pakujących
Przedstawiając nasze maszyny elektryczne skupiamy się zazwyczaj na ich funkcjach, działaniu i realnym wpływie na pomoc w rozwiązywaniu problemów klientów. W zasadzie są to najważniejsze elementy. Jednak równie ważne jest zapewnienie komfortu i jak najlepszej współpracy operatorów z maszyną. Głośność, wydajność czy inne parametry techniczne maszyn i urządzeń elektrycznych ogrywają dużą rolę w kontekście całego procesu i dziś spróbujemy przybliżyć Wam ten temat.
Spis treści:
Decybele – jaki jest poziom głośności maszyny pakującej?
Na komfort pracy z maszyną wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością poziom głośności maszyny w trakcie pracy. Wielokrotnie nasi klienci pytali nas o ten aspekt. W celu zobrazowania tego parametru przeprowadziliśmy testy przy pomocy decybelomierza na różnych materiałach:
Elementy plastikowe odliczane przy pomocy modułu liczącego
Pakowanie tego typu detali przy pomocy maszyny z modułami liczącymi generuje dźwięk urządzeń elektrycznych na średnim poziomie ok. 77 decybeli. Oczywiście plastik plastikowi nierówny – wartość może się różnić w zależności od rodzaju detali. Decybelomierz poniżej średniej wartości wskazuje również wartość maksymalną jaką udało mu się odnotować w trakcie procesu odliczania detali. Dotyczyła ona we wszystkich przypadkach zrzucania detali do plastikowego pojemnika umieszczonego obok modułu liczącego. Obok prezentujemy zdjęcia z wskazań pomiarów z opisem jakiego elementu dotyczą.
Elementy metalowe odliczane przy pomocy modułu liczącego
W przypadku tego rodzaju detali podczas naszych testów urządzenie wykazało średni pomiar na poziomie ok. 78,2 decybeli. Jak zaznaczyliśmy już wyżej – każdy element jest inny, rodzajów detali jest mnóstwo więc wyniki mogą się różnić. Pomiary zostały wykonane z uwzględnieniem warunków jak w przypadku elementów plastikowych.
Kilogramy – ile ważą elementy tworzące maszynę pakującą?
Kolejnym parametrem, który może odgrywać znaczącą rolę w wielu firmach jest masa poszczególnych elementów naszych urządzeń elektrycznych. Z racji tego, że część modułów i elementów w maszynach jest powtarzalna postanowiliśmy zrobić zestawienie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości:
Cała konstrukcja maszyny wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem waży ok. 200 kg, przy wymiarach 900 x 900 x 980 mm. Nie nam oceniać czy to dużo czy nie, jednak warto zauważyć, że konstrukcje naszych maszyn i urządzeń elektrycznych muszą być solidne i wytrzymałe, aby mogły służyć przez lata.
Mała zgrzewarka do worków foliowych
Masa własna tego elementu kształtuje się na poziomie ok. 340 kg. Oczywiście wpływ na ten parametr mają zastosowane w urządzeniu podzespoły (np. tubus formujący).
Ten element stanowi zasobnik na ok. 500 kg detali, więc jej konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała. Masa tego elementu to ok. 500 kg.
Masa standardowej wywrotnicy plasuje się na poziomie ok. 1480 kg. Warto zaznaczyć, że korzystając z takich mechanizmów elektrycznych możemy w szybki sposób rozładować skrzynię z elementami o wadze nawet do 1000 kg.
Każdy projekt jest inny, więc szczegółowy opis z uwzględnieniem masy maszyny nasi klienci uzyskują do konkretnego zamówienia.
Ilość zestawów na godzinę – z jaką wydajnością może pracować maszyna pakująca?
Podanie konkretnej liczby, która mogłaby określić poziom wydajności pakowania do wszystkich rodzajów elementów niestety jest niemożliwe. Każdy detal ma swoje własne parametry, które wpływają między innymi na łatwość jego rozdzielania, transportowania czy odliczania. Jako przykład w ramach testu wykonaliśmy pomiary wydajności i szybkości odliczania dla kilku różnych elementów przedstawionych na filmie poniżej. Długotrwały czas pracy nie wpływa negatywnie na stopień zużycia maszyny ani pogorszenie jej stanu technicznego.
- Nakrętka płaska – pakowanie tego typu detali w ilości po 5 sztuk pozwala osiągnąć wynik na poziomie – 540 porcji/h.
- Uchwyt aluminiowy – element ten również pakowany w ilości 5 sztuk z racji tego, że jest odrobinę większy pozwala na osiągnięcie wyniku plasującego się w okolicach 440 porcji/h.
- Plastikowy daszek ogrodzeniowy – detal ten pakowany w ilości 10 sztuk na porcję pozwala na osiągnięcie wydajności odliczania na poziomie 380 porcji/h
- Plastikowy kątownik meblowy – niewielki gabaryt i łatwość rozdzielanie tego typu elementu pozwala na osiągnięcie wyniku na poziomie 870 porcji/h przy odliczaniu detali po 5 sztuk na porcję.
- Zawias drzwiowy – ten element pakowany po 3 sztuki na porcję osiągnął wynik na poziomie 650 porcji/h.
Przeprowadzone przez nas testy jasno pokazują, że wydajność pracy maszyny uzależniona jest od rodzaju pakowanego asortymentu. W przypadku chęci ustalenia wydajności pakowania konkretnych produktów chętnie proponujemy naszym klientom opcję wykonania testów na maszynie pakującej w naszej siedzibie.
Podsumowanie
Parametry techniczne maszyn pakujących to temat bardzo złożony, jednak mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy ciekawość zainteresowanych. Nasz zespół projektantów cały czas pracuje nad usprawnianiem i optymalizacją prezentowanych tutaj rozwiązań. Z tego powodu zaprezentowane dane mają jedynie charakter informacyjny. Kto wie, może w przyszłości poziom głośności maszyn elektrycznych będzie znacznie niższy a masa przy zachowaniu jakości i solidności konstrukcji mniejsza?
Wszystkich zainteresowanych sprawdzeniem parametrów maszyn i urządzeń elektrycznych dla własnych produktów serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań dla Twojej firmy?