Detale, szczegóły i ograniczenia pakowania elementów jakie posiada maszyna pakująca

Pakowanie zawiasów przy pomocy maszyny pakującej

Maszyna pakująca podobnie jak każdy inny sprzęt posiada pewne ograniczenia. Zanim zapadnie więc decyzja o inwestycji w tego typu urządzenie warto poznać wszelkie szczegóły techniczne oraz jej parametry. Chociażby jak wygląda i na co pozwala panel sterujący, jak wygląda dostępność części zamiennych lub czy w ofercie firmy są inne maszyny lepiej odpowiadające na dane potrzeby. Można również skorzystać z możliwości przetestowania własnego asortymentu na maszynie pakującej w naszej siedzibie. Zainspirowani pytaniami naszych klientów chcemy przekazać Wam jak najwięcej informacji i naszej wiedzy, aby ułatwić decyzję o automatyzacji procesu pakowania w swoim przedsiębiorstwie.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się:

Czy element, przez który wsypywane są detale do worka (rura) w maszynie pakującej musi być okrągły?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – oczywiście, że nie. W naszych maszynach stosowaliśmy już rury o przekroju prostokątnym, sześciokątnym oraz kwadratowym. Wszystko zależy od rodzaju detali, które mają być pakowane automatycznie. Najczęściej w naszych maszynach pakujących w worki foliowe spotkać można otwory okrągłe. Są one naszym zdaniem najbardziej uniwersalne. Zawsze jednak dopasowujemy ich średnicę do konkretnych produktów.

Widok na tubus w maszynie zgrzewającej worki - maszyna umożliwia

Jaka jest proporcja pomiędzy szerokością wlotu detali maszyny pakującej a szerokością worka?

Wielu naszych klientów zastanawiało się, czy jeśli wybiorą worek o konkretnej szerokości to czy detal w niego zapakowany może mieć wielkość równą temu wymiarowi. Otóż odpowiedź znów brzmi – nie.

Najlepszą opcją jest przetestowanie detali bezpośrednio w maszynie typu flow pack i dobranie odpowiedniego rodzaju otworu.

Poniżej przygotowaliśmy dwie tabele. W pierwszej z nich przedstawiona jest proporcja pomiędzy średnicą okrągłego otworu, a szerokością worka. Dodatkowo dla zobrazowania rozmiaru elementu, który może być pakowany przy użyciu danej średnicy rury dodaliśmy przykład śruby M12 DIN933.

Tabela z proporcją rozmiaru worków foliowych a średnicą otworu wlotowego

Druga tabela przedstawia proporcje rozmiarów dla worków szerokości od 300mm. Przy zastosowaniu takich worków wykonujemy rurę w kształcie kwadratu.

Tabela z proporcją rozmiaru worków foliowych a rozmiarem otworu wlotowego

Co najważniejsze w przypadku wszystkich rodzajów otworów średnica wlotu musi być szersza niż największy z detali. Dodatkowo element musi zostać przetestowany pod względem tego jak zachowuje się w trakcie spadania do worka. Zapobiega to przede wszystkim „utknięciu” pakowanych produktów w tubusie.

Maszyna pakująca z małą zgrzewarką do worków foliowych

Czego nie da się zapakować przy pomocy maszyny pakującej?

Ze względu na różne ograniczenia część detali nie nadaje się do pakowania w naszych maszynach. Podane poniżej zestawienie elementów jest potraktowane dość ogólnikowo i zawsze warto skonsultować z nami i ocenić oraz przetestować rodzaj detali, które chcemy pakować.

Wśród elementów, z którymi mogą być problemy w procesie automatycznego pakowania są między innymi:

  • Ostre elementy – Różnego rodzaju nożyki czy blaszki nie nadają się do pakowania ich w worki foliowe. W trakcie spadania do worka mogłyby one uszkodzić folię.
  • Elementy „przylepne” – Chodzi o różnego rodzaju gumki i tworzywa z „lepką” powierzchnią. Mogą one być problematyczne ze względu na brak możliwości rozdzielenia ich od siebie. Również przy wysypywaniu ich do tubusu formującego mogłyby nie wypadać z przenośnika lub przyklejać się do folii.
  • Pojedyncze ciężkie elementy – Folia wykorzystywana w maszynie formującej typu flow pack jest dość trwała, jednak wrzucanie do niej np. 5 kg młotka mogłoby ją uszkodzić lub zniszczyć zgrzew. Przy zestawach detali, które są dość ciężkie wymagane jest zastosowanie dodatkowej podpory ciężkiego worka. Zapobiega to takim uszkodzeniom. Dla pojedynczych, ciężkich elementów możemy zaproponować indywidualne rozwiązania.
  • Detale, które nie mogą się porysować lub mogą się uszkodzić – Maszyna pakująca oddziela elementy od siebie przy pomocy ruchu wibracyjnego. Następnie są one „zrzucane” do przenośnika. Jeśli detal wymaga delikatnego obchodzenia się z nim, raczej nie sprawdzi się tu automatyzacja.
  • Elementy pylące lub brudzące – Maszyna do pakowania oczywiście nie będzie miała problemu, żeby takie elementy odliczyć i wykonać zestawy. Jednak pakowanie ich w worki foliowe mogłoby być problematyczne. Jakikolwiek smar, pył czy inny lepki produkt, który dotykałby folii mógłby mieć wpływ na jakość zgrzewu wykonanego przez maszynę formującą. Nie jest to jednak zupełnie wykluczający czynnik. Możemy na życzenie klienta wykonać ocenę danego produktu i przetestować go przy pomocy konkretnej maszyny do pakowania.
  • Elementy skręcone ze sobą – Pod wpływem wibracji elementy takie mogą się zwyczajnie rozkręcić. Maszyny pakujące najlepiej sprawdzają się do pakowania pojedynczych detali.
  • Detale, które się zaczepiają – Jeśli w opakowaniach zbiorczych elementy zaczepiają się ze sobą, mogą być problematyczne do rozdzielenia ich przez podajnik wibracyjny. W tym przypadku jednak warto wykonać testy na naszej maszynie, o których więcej napiszemy w kolejnym akapicie.
Odliczanie detali w podajniku wibracyjnym stosowanym w maszynie pakującej
Moduł liczący maszyny pakującej

W jaki sposób sprawdzamy czy dany element nadaje się do automatycznego pakowania?

Wiele firm zastanawiając się, czy maszyna wyposażona w wibracyjny system pakowania „dałaby radę” z ich asortymentem bez żadnych konsultacji na podstawie własnych przemyśleń (np. po zobaczeniu filmów na naszym kanale YouTube) z góry stwierdza, że nie. To duży błąd!

Jako producent maszyn pakujących w firmie GIM mamy możliwość przetestowania detali klienta na naszych maszynach. Zdajemy sobie sprawę, że czas jest bardzo cenną wartością i jeśli odległość od naszej firmy jest znaczna to proponujemy naszym klientom możliwość wysyłki próbek swojego asortymentu. Cała reszta jest po naszej stronie – testujemy detale na maszynach, cały proces rejestrujemy na filmie i przesyłamy wideo z testów klientowi.

Poniżej przedstawiamy film z testów elementów, które wydawałoby się, że przez swoją budowę i zaczepianie się (grupowanie po kilka sztuk) nie nadadzą się do odliczania i pakowania ich przy pomocy maszyn pakujących. Nic bardziej mylnego! Przemyślana budowa naszego podajnika i zastosowanie ruchu wibracyjnego pozwalają, aby elementy zostały rozdzielane są od siebie. Maszyna do pakowania, dzięki bramce optycznej może je wtedy bez trudu prawidłowo odliczyć.

Mamy nadzieję, że teraz dzięki przekazanym przez nas informacjom temat automatyzacji procesu pakowania dla wielu firm będzie bardziej przejrzysty. W przypadku wątpliwości lub pojawienia się dodatkowych pytań na temat maszyn typu flow pack lub innych urządzeń pakujących zapraszamy do kontaktu. Nasi inżynierowie chętnie podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą maszyn pakujących GIM.

Chciałbyś sprawdzić czy Twój asortyment sprawdzi się do pakowania przy pomocy maszyny pakującej?

Porozmawiaj z ekspertem

Odliczanie detali w modułach liczących maszyny pakującej

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy