Drukarka etykiet, jako propozycja dodatkowa do maszyny pakującej

Aplikowanie etykiet samoprzylepnych na pudełka kartonowe.

Świat nie stoi w miejscu, lecz cały czas się rozwija. Ilość produktów i usług dostępnych na rynku stale rośnie. Producenci co i rusz zasypują nas nowościami oraz innowacjami. Pytanie: jak nie zgubić się w tym natłoku informacji? Odpowiedź jest prosta – warto zadbać o odpowiednie oznakowanie swojego asortymentu.

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam urządzenie jakim jest drukarka etykiet. Opiszemy różne typy tego sprzętu oraz opowiemy jak działają urządzenia do drukowania etykiet. Przedstawimy również przykłady drukarek, które znamy i możemy polecić.

Spis treści:

Informacje ogólne – po co, kiedy i dla kogo potrzebna jest drukarka etykiet?

Drukarki etykiet mają wysoce szerokie zastosowanie. Niezależnie od tego jaka jest ich technologia druku czy jest to sprzęt stacjonarny czy przenośny – można je stosować w wielu różnych branżach. Nie sposób wymienić dokładnie, jednak ogólnie rzecz ujmując są to wszystkie firmy mające związek z szeroko pojętym handlem. Grono użytkowników drukarek dających możliwość tworzenia etykiet poszerzają również firmy zajmujące się np. transportem (firmy kurierskie np. do nadruku kodów kreskowych) lub z branży spożywczej (catering). Drukarki dostępne na rynku występują w wielu różnych modelach i konfiguracjach. Ponadto większość z nich posiada przyjazny interfejs i jest dość łatwe w obsłudze.

Zestaw montażowy z nadrukowaną etykietą na worku foliowym.

Teraz przejdźmy do odpowiedzi na pytania zawarte w tytule.

“Po co?” – drukarka do etykiet pozwala na odpowiednie i czytelne oznakowanie produktów lub towarów. Nie jest to tylko kwestia informacji dla klienta o naszym produkcie. Często etykiet używa się “dla samych siebie”, aby odpowiednio zorganizować pracę lub móc uporządkować dane elementy.

“Kiedy?” – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla własnej wygody oraz dla jasnego przekazu informacji w stronę klienta, nawet przy niewielkiej bazie asortymentu warto zainwestować w taką drukarkę. Przy ogromie produktów łatwo zostać niezauważonym, więc trzeba temu zapobiegać nieważne jaki rodzaj drukarki wybierzemy.

“Dla kogo?” – jak wspominaliśmy wcześniej, rozwiązania tego typu są stworzone dla m.in. działalności zajmujących się handlem, ale nie tylko! Drukarki do etykiet spokojnie możesz używać również do użytku domowego. Istnieje wiele rozwiązań w niskiej cenie, które pozwalają na szybkość wydruku etykiet w dobrej jakości (np. drukarki etykiet firmy Brother).

Na oznaczanie produktów nadrukiem na folii pozwala drukarka termotransferowa.
Nadruk wykonany przy pomocy drukarek etykiet w technologii termotransferowej.

Typy drukarek do etykiet

Technologia druku jest jednym z najważniejszych kryteriów podziału drukarek do etykiet. W tej kategorii możemy wyróżnić cztery podstawowe typy drukarek do etykiet:

Termotransferowa

Do tego typu drukarki wykorzystywana jest specjalna taśma (kalka termotransferowa) zawierająca barwnik. Pod wpływem wysokiej temperatury barwnik ten przenoszony jest do zadrukowanej etykiety (czyli następuje transfer). Drukarki etykiet tego typu mogą być wykorzystywane do druku na różnych materiałach np. folii, papierze. Druk termotransferowy charakteryzuje wysoka odporność na warunki zewnętrzne, zmywanie i ścieranie.

Elektryka i obudowa drukarki etykiet zastosowanej w maszynie pakującej.

Termiczna

Proces drukowania etykiety jaki wykorzystuje drukarka termiczna, również zachodzi przy pomocy wysokiej temperatury. Jest on możliwy jedynie na specjalnym rodzaju etykiet. W trakcie procesu sprężyna w urządzeniu naciska na głowicę drukującą. Tworzy ona na papierze termicznym czarne punkty składające się na kod kreskowy czy napis. Jedną z głównych wad tego typu etykiet jest wrażliwość na działanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury.

Atramentowa

Drukarki tego typu działają podobnie do klasycznych biurowych drukarek. Różnią się one jednak materiałem na którym wykonują zadruk. Do klasycznej drukarki wykorzystujemy ryzę papieru, a do drukarki etykiet natomiast montujemy specjalną rolkę z etykietami samoprzylepnymi. Ich ogromnym plusem jest możliwość wydruku kolorowego.

Laserowa

Na uniwersalnej drukarce laserowej, także mamy możliwość drukowania etykiet. Drukowanie etykiet w tego typu urządzeniu odbywa się przy pomocy diod laserowych. Wystarczy jedynie zamiast zwykłej kartki użyć papieru samoprzylepnego lub dedykowanych do tego urządzenia gotowych kartek z etykietami. Rozwiązanie to pozwala na wydruk w kolorze dość odporny na warunki zewnętrzne.

Jak działa drukarka etykiet w maszynie pakującej?

Z racji tego, że jesteśmy producentem maszyn chcemy podzielić się z Wami tym na czym znamy się najlepiej. Parametry techniczne czy specyfikacja drukarek etykiet są nam raczej dobrze znane, ale głównie skupiamy się w swojej pracy na doborze odpowiedniego urządzenia do danych działań.

Fragment linii pakującej odpowiedzialny za aplikację etykiet na opakowaniach.

Zacznijmy od tego gdzie zazwyczaj montujemy drukarki etykiet w naszych maszynach. Są dwie opcje, które bez wątpienia spotkać można w naszych maszynach najczęściej. Pierwszą z nich jest termotransferowa drukarka etykiet bezpośrednio na folii. Montujemy ją w maszynie zgrzewającej worki foliowe. Drukarka ta znakuje opakowanie foliowe jeszcze przed wykonaniem zgrzewu. Następnie do worka z taką etykietą maszyna pakująca dostarcza detale, aby potem go zgrzać i odciąć. Jest to szybki sposób na oznakowanie towarów (zwłaszcza tych, które produkowane są dużymi partiami).

Druga najczęściej spotykana u nas opcja to drukarka etykiet papierowych na rolce z aplikatorem na pudełka kartonowe. W tym przypadku również stosujemy drukarki etykiet samoprzylepnych, a ich technologia druku jak w przypadku poprzedniej jest termotransferowa. Etykiety z tych drukarek są odporne m.in. na wilgoć i światło – co ma dla nas duże znaczenie. Maszyna pakująca odlicza lub odważa detale i zamyka je w pudełkach. Transportowane są one do miejsca z etykieciarką. Etykieta drukowana jest na specjalnym papierze z folią, a następnie przyklejana na opakowanie kartonowe przy pomocy specjalnego aplikatora.

Nadruk wykonany przy pomocy drukarki etykiet na worku foliowym.

Drukarki etykiet warte uwagi (wg. GIM)

Sami jakiś czas temu decydując się na zakup drukarek etykiet do naszych maszyn musieliśmy zrobić research na rynku tych urządzeń. W sklepach znajdują się modele z różnych półek cenowych. Dostępny też jest bogaty asortyment jeżeli chodzi o ich parametry. Poprzez porównania wielu opcji znaleźliśmy produkty , na które (naszym zdaniem) warto zwrócić uwagę.

Przykład drukarki etykiet stosowany w rozwiązaniach GIM.

Drukarka etykiet na folii EIDOS

To drukarka termo-transferowa, która pozwala na nadruk czarnobiałych treści bezpośrednio na folii. Dzięki niej otrzymujemy etykietę wprost na worku. Jej maksymalne pole zadruku to 53x90mm (pion x poziom). Daje ona możliwość integracji z maszyną do formowania worków.

Kolorowa drukarka etykiet EPSON

Daje możliwość połączenia jej z aplikatorem etykiet (na pudełko). Podobnie jak poprzedniczka jest to także drukarka termotransferowa. W prosty sposób można wybrać szerokość taśmy, a maksymalna szerokość naklejek wykonanych przy jej pomocy to 100mm. Etykietę pobiera się z systemu NiceLabel. Dzięki jej parametrom nasz pneumatyczny manipulator pobierający etykietę z drukarki i aplikujący ją na pudełko może regulować wysokość jej aplikacji w zależności od typu pudełka.

Podsumowanie

Drukarki etykiet są coraz bardziej powszechne. Można jej użyć na hali produkcyjnej do etykietowania produktów, w biurze do oznakowania segregatorów, czy też w domu dodając etykietę na każdy kolejny karton wynoszony do schowka. Dostępne na rynku są urządzenia, które można konfigurować przy pomocy smartfona – zdalnie lub poprzez złącze USB. Możemy dowolnie dobierać szerokość taśmy i tworzyć etykiety w różnych rozmiarach. Są oczywiście modele prostsze dające komfort użytkowania oraz bardziej skomplikowane w obsłudze (do użytku profesjonalnego). Jednak nie zmienia to faktu, że inwestycja w drukarkę etykiet ułatwia oznaczanie produktów i tworzenie przejrzystej etykiety do każdego typu towarów.

Woreczki foliowe z etykietą z drukarki termotransferowej.

W GIM używamy drukarek, które tworzą etykiety o wysokiej jakości i trwałości. Zależy nam, aby sprzęt, który oferujemy razem z naszymi maszynami był sprawdzony i niezawodny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą maszyn pakujących i obserwowania GIM’owego bloga.

Potrzebujesz maszyny pakującej, która odpowiednio oznakuje Twoje produkty?

Porozmawiaj z ekspertem

Oznaczenie zestawów montażowych nadrukowane na folii.

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy