Produkcja maszyn „od kuchni” – zobacz jak w GIM tworzymy rozwiązania szyte na miarę

Produkcja maszyn to nasz chleb powszedni. Cały proces zaczyna się od dokładnego poznania potrzeb klienta, a po stworzeniu i akceptacji projektu ruszają prace na naszym warsztacie. Od niedawna zaczęliśmy tworzyć krótkie filmiki, aby pokazać Wam naszą pracę „od kuchni”. Mnóstwo detali ma wpływ na końcową funkcjonalność maszyn, dlatego postanowiliśmy podzielić się tym z szerszą publicznością. Dotychczas udało nam się zrealizować wiele materiałów na temat poszczególnych etapów budowy maszyn. Dziś uchylimy rąbka tajemnicy o kilku z nich.

Kilka słów na temat produkcji maszyn w GIM

Produkcja maszyn nie jest łatwym zadaniem. Na finalną wersję urządzenia składa się ogromna ilość pracy i czasu, aby każdy detal działał zgodnie z oczekiwaniami. W trakcie rozmów z naszymi dotychczasowymi klientami dowiedzieliśmy się, że wiele firm nie posiada własnej produkcji, a zleca poszczególne zadania podwykonawcom. Jednak w naszym przypadku jest inaczej. W pełni wyposażony warsztat daje nam poczucie bezpieczeństwa i możliwości zapanowania nad całym procesem produkcji. To również ogromna wartość dla naszych klientów, ponieważ w ten sposób niwelujemy ryzyko błędów i ewentualnych opóźnień, dlatego że wszystko jest w naszych rękach.

Procesy, które przeprowadzamy w trakcie produkcji maszyn, można podzielić na różne kategorie. Ze względu na rodzaj wykonywanych działań możemy wymienić: czynności techniczne, elektryczne czy mechaniczne. W trosce o najwyższą jakość naszych maszyn wykorzystujemy nowoczesne technologie, a także stale unowocześniamy nasz park maszynowy. Poszczególne osoby odpowiedzialne są za wyznaczone zadania, dzięki czemu wszystko przebiega sprawnie i efektywnie. Nasi specjaliści czuwają nad jakością wykonywania każdego detalu maszyny, aby mieć pewność, że w stu procentach spełni ona oczekiwania klienta.

Zgodnie z obietnicą w dalszej części artykułu przedstawimy kilka elementów naszej codziennej pracy, które zostały uwiecznione na filmie. Na pierwszy ogień pójdą dziś czynności techniczne.

Frezowanie – precyzja w tworzeniu maszyn

Produkcja maszyn to połączenie wielu precyzyjnych działań – jednym z nich jest frezowanie. Jest to proces obróbki mechanicznej metalu, który polega na usuwaniu materiału z obrabianego przedmiotu. Umożliwia tworzenie różnych kształtów, otworów, rowków czy też innych detali.

Frezowanie rozpoczynamy od przymocowania elementu na stole frezarki. Następnie operator ustawia parametry (takie jak np. głębokość cięcia) dostosowując je do wymagań procesu. W trakcie frezowania powierzchnia materiału jest stopniowo obrabiana warstwa po warstwie, zgodnie z ustawionymi wartościami.

Tworzymy projekty dostosowane do indywidualnych potrzeb, dlatego proces frezowania stanowi kluczowy etap w produkcji większości naszych maszyn. Wykorzystujemy tę metodę obróbki do produkcji elementów takich jak jarzma, mocowania, korpusy i wiele innych.

Produkcja maszyn - mocowanie elementu
Produkcja maszyn - frezowanie
Produkcja maszyn - frezowanie elementu

Wykonywanie pogłębień walcowych i stożkowych

Kolejnym z procesów, który również wymaga wysokiej precyzji, jest tworzenie pogłębień walcowych i stożkowych. To ważny etap zwłaszcza podczas obróbki talerzy aluminiowych.

Jak robimy to w GIM’ie? Po pierwsze – zaczynamy od odpowiedniego przygotowania stanowiska. Następnie montujemy pogłębiacz i umieszczamy talerz na stole roboczym. W kolejnym kroku aplikujemy piankę chłodzącą na obszar, w którym planujemy wykonać pogłębienie oraz na sam pogłębiacz, aby obniżyć jego temperaturę. Na koniec uruchamiamy urządzenie i wykonujemy pogłębienia.

Przeprowadzenie tych czynności ma umożliwić zagłębienie łba śruby w materiale w taki sposób, aby był on wyrównany z powierzchnią i nie wystawał. Jest to szczególnie ważne w przypadku montażu elementów w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub tam, gdzie wymagane jest płaskie i gładkie wykończenie powierzchni.

Aplikowanie pianki chłodzącej
Produkcja maszyn - wykonywanie pogłębień w talerzu aluminiowym
Produkcja maszyn

Toczenie elementów maszyn

Toczenie to dobrze wszystkim znana metoda obróbki skrawaniem. Polega na usuwaniu warstw materiału za pomocą noża tokarskiego.

Podczas tej operacji, przedmiot obraca się wokół własnej osi, natomiast narzędzie skrawające porusza się wzdłuż elementu, usuwając nadmiar materiału. Toczenie stosuje się przede wszystkim do formowania cylindrycznych i stożkowych elementów, takich jak na przykład wałki. Podczas produkcji maszyn pakujących w worki foliowe wykorzystujemy tę metodę do tworzenia osi folii, a także stożków dociskowych do folii. Proces toczenia charakteryzuje się wysoką precyzją, przez co jest kluczową techniką w obróbce mechanicznej metali.

Zalety wykorzystywania procesu toczenia elementów przy produkcji maszyn:

  • wysoka dokładność – pozwala na uzyskanie precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów,
  • powtarzalność – oznacza, że każdy element jest wytwarzany z taką samą dokładnością,
  • wydajność – jest stosunkowo szybkim procesem, dzięki czemu umożliwia produkcję dużych ilości elementów w krótkim czasie.
Toczenie - produkcja maszyn
Proces toczenia
Produkcja maszyn - toczenie

Produkcja maszyn – wykorzystanie wiertarki magnetycznej

Wiercenie za pomocą wiertarki magnetycznej to rodzaj obróbki, który umożliwia precyzyjne wykonywanie otworów w konstrukcjach stalowych.

Na dołączonym obok nagraniu możesz z bliska zobaczyć, jak przebiega ten proces. Najpierw montujemy wiertarkę na metalowej ramie, która będzie naszą podstawą do wykonywania otworów. Następnie nakładamy piankę chłodzącą, która jest specjalistycznym środkiem chłodzącym wykorzystywanym głównie przy obróbce metali.  Stosuje się ją w procesach, w których generowane jest dużo ciepła, co w efekcie może prowadzić do przegrzewania narzędzi i materiału obrabianego. Kiedy wszystkie zadania przygotowujące są już odhaczone, możemy przystąpić do wiercenia otworów w wyznaczonych miejscach.

Stosujemy tę metodę w szczególności do tworzenia otworów w konstrukcjach stalowych, które z przyczyn technologicznych nie mogły zostać wykonane na wcześniejszych etapach produkcji.

Aplikowanie pianki chłodzącej
Produkcja maszyn - wiertarka magnetyczna
Wiercenie otworów za pomocą wiertarki magnetycznej

Podsumowanie

Podsumowując – produkcja maszyn to wieloetapowy proces, który w zależności od złożoności projektu może trwać nawet kilka miesięcy. To cała seria kroków, które muszą być odpowiednio przemyślane, zaplanowane i zrealizowane. Każdy etap wymaga wiedzy technicznej, praktycznego doświadczenia, a także umiejętności inżynieryjnych.

Sukcesywnie powiększamy nasz GIM’owy park maszynowy. Ciągle szukamy też nowych rozwiązań i metod na maksymalną optymalizację naszej produkcji. Codziennie na naszej hali przeprowadzanych jest wiele procesów – bardziej i mniej skomplikowanych. Nie jesteśmy w stanie pokazać każdego detali, jednak stopniowo spróbujemy poszerzyć wiedzę czytelników na temat produkcji maszyn w GIM.

Jeśli szukasz partnera biznesowego, który może stworzyć maszynę indywidualnie dopasowaną do Twoich wymagań i procesów produkcyjnych – skontaktuj się z nami.

Szukasz rozwiązania, które zoptymalizuje procesy produkcyjne w Twojej firmie?

Porozmawiaj z ekspertem