Projekt maszyn nietypowych –  maszyna do przeginania desek

Urządzenie do przeginania desek

Maszyny pakujące – jest to główny zakres naszej działalności jako producenta. Coraz częściej jednak słyszymy pytania dotyczące innego rodzaju urządzeń. Brak dostępności gotowych rozwiązań na niektóre z problemów firm produkcyjnych to codzienność. Brak możliwości konfiguracji urządzeń pod konkretne potrzeby, także dotyka wiele firm zainteresowanych automatyzacją swoich linii produkcyjnych. Dziś więc przedstawimy Wam urządzenie, które z pakowaniem nie ma zbyt wiele wspólnego. Urządzenie do przeginania desek sedesowych to przykład projektów nietypowych, które zrealizowaliśmy. Wytrzymała konstrukcja maszyny  pozwala na nieustanną, bezawaryjną pracę przez długi okres czasu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

Maszyna do przeginania desek sedesowych

Jaki problem miał nasz klient?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć we wstępie – brak konkretnego rozwiązania, które można dopasować do własnych potrzeb to wciąż aktualny problem wielu firm. Tak również było w przypadku naszego klienta. Jest on producentem artykułów sanitarnych z tworzyw sztucznych. W swojej firmie posiadali już urządzenia umożliwiające wykonanie formy, jednak nie miała ona odpowiedniego kształtu. Naszym zadaniem była budowa stanowiska do przeginania form oraz integracja tego stanowiska z wtryskarką, robotem zamontowanym na wtryskarce oraz z taśmociągiem.

Widok na maszynę do przeginania desek

W jaki sposób zaprojektowaliśmy rozwiązanie tego problemu?

Z racji tego, że nie jest to temat, którym zajmujemy się na co dzień swoją pracę zaczęliśmy od ustalenia ogólnego planu projektu. I tak w pierwszym kroku powstała koncepcja – jak powinna przebiegać praca na tym stanowisku.

Urządzenie zaprojektowane przez nas musiało zintegrować:

  1. Transport komponentów (prosto z wtryskarki klienta) za pomocą przyssawek do maszyny i umieszczenie ich na podporach.
  2. Proces przeginania, aby nadać im wymagany kształt.
  3. Odbiór gotowych produktów przez taśmociąg do miejsca docelowego.

Po ustaleniu głównych etapów procesu mogliśmy wykonać dokładny projekt skupiając się na bardziej technicznych zagadnieniach.

Maszyna do przeginania desek widok z góry

I tak kolejno ustalaliśmy:

  • parametry i wymiary maszyny,
  • budowę i konstrukcję poszczególnych elementów,
  • dobór odpowiednich sterowników i siłowników,
  • zabezpieczenia i osłony,
  • możliwość regulacji i odpowiedniego interfejsu,
  • i wiele innych detali, które razem pozwalały na budowę maszyny szytej na miarę potrzeb klienta.

Projekt gotowy, czas na produkcję i przeniesienie koncepcji do rzeczywistości. Tak oto powstały dwie maszyny (zaprojektowane do dwóch różnych robotów). Jedną z nich zobaczyć można na filmie poniżej.

Co zyskał klient dzięki tej inwestycji?

Główną zaletą w tym konkretnym przypadku jest oczywiście sama możliwość dopasowania maszyny do jasno sprecyzowanych potrzeb. Możliwość zintegrowania stanowiska z posiadanymi już przez klienta maszynami, aby były one kompatybilne to ogromne ułatwienie całego procesu. Dodatkowo ze względu na znaczne ograniczenia przestrzeni każda maszyna wymagała dopasowania jej gabarytów (zarówno szerokości, długości, jak i wysokości, którą ograniczała stalowa belka konstrukcyjna). Stabilna i wytrzymała konstrukcja maszyny pozwala na długotrwałą  i bezawaryjną pracę. Zintegrowanie działań wtryskarek bezpośrednio ze stanowiskiem do przeginania form pozwoliło na pełne zautomatyzowanie tego procesu – przez co klient nie musiał powiększać kadry pracowniczej.

Podsumowanie

Na koniec na wszelkie pytania o „inne maszyny” odpowiadamy zbiorczo – Skontaktuj się z nami, a z chęcią poznamy Twoje potrzeby oraz problemy, żeby razem stworzyć rozwiązanie szyte na miarę! 😊

W GIM nie boimy się nowych wyzwań, a nasz zespół inżynierów wspaniale radzi sobie zarówno z projektowaniem maszyn pakujących, jak i innymi rodzajami maszyn. Dzięki temu, że na pierwszym miejscu stawiamy pomoc w rozwiązywaniu problemów przedsiębiorstw i wiemy jakie mają potrzeby, możemy tworzyć rozwiązania, które ułatwiają, usprawniają i pomagają w ich pracy. Nasze rozwiązania są dostosowane do specyfiki i wymagań każdego przedsiębiorstwa, aby efektywnie wspierać ich pracę. Być może nasza maszyna znalazłaby zastosowanie także w Twojej firmie.

Szukasz nietypowego rozwiązania dla swojej firmy?

Porozmawiaj z ekspertem

Maszyna do przeginania desek do integracji z wtryskarką

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy