Centrum zarządzania maszyną – zobacz jak krok po kroku szyjemy nasze szafy elektryczne

Szafy elektryczne są nieodłącznym elementem każdej zautomatyzowanej hali produkcyjnej. W miejscach, w których pracują maszyny, konieczna jest również obecność szaf sterowniczych. Są one zazwyczaj ukryte w zakamarkach fabryk i na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe metalowe obudowy, które dla wielu z nas nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak ich wnętrze skrywa elementy, które tworzą cały system sterowania. W poprzednim wpisie blogowym (link) podkreśliliśmy, że szafy sterownicze są „mózgiem” procesów produkcyjnych i zagłębiliśmy się w ich istotę i rolę w automatyzacji procesów. Dziś natomiast postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się procesowi ich budowy.

Jak szyjemy szafy elektryczne?

Szafy elektryczne przemysłowe do maszyn naszej produkcji tworzymy w GIM od podstaw. Niejednokrotnie pokazywaliśmy już jakie kroki trzeba pokonać, aby taką szafę elektryczną “uszyć”. Za poszczególne etapy tego procesu odpowiedzialne są w naszym zespole odpowiednie osoby. Zaczynając od projektowania, przez przygotowywanie schematów elektrycznych, aż po implementację tych projektów do rzeczywistości.

„Szycie” szafy sterowniczej to zadanie, które wymaga precyzji, wiedzy technicznej oraz umiejętności praktycznych. Dobrze wykonana szafa pozwala na bezawaryjne sterowanie całym urządzeniem i zapewnia bezpieczeństwo maszyny oraz jej operatorów. Wewnątrz obudowy znajduje się wiele komponentów, które muszą być zintegrowane w jednym miejscu, aby zapewnić spójne działanie wszystkich podzespołów. Jest to istotny krok do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo wysokiej jakości. Rola szafy sterowniczej nie ogranicza się jedynie do przechowywania komponentów elektrycznych. Pełni ona także istotną funkcję w zapewnieniu optymalnych warunków pracy dla systemów sterujących.

Trasowanie płyty montażowej

Trasowanie jest pierwszym z etapów, który wykonujemy po sporządzeniu schematu elektrycznego. Proces ten polega na wyznaczeniu i oznaczeniu punktów montażowych, na których zostaną później umieszczone komponenty elektroniczne.

Do każdego projektu indywidualnie dobieramy rozmiar gotowej obudowy, w której znajduje się płyta montażowa. W pierwszym kroku musimy ją odkręcić i przenieść na stół roboczy. Następnie przechodzimy do analizy schematu i ustawiamy przyrząd na odpowiednią długość. Wszystkie wymiary muszą być zgodne z wymaganiami projektu. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów rozpoczynamy trasowanie. Jednocześnie podczas przeprowadzania procesu zaznaczamy markerem miejsca, które później zostaną wypunktowane i nawiercone.

szafy elektryczne - trasowanie płyty montażowej
wypunktowanie punktakiem miejsc do nawiercania
szafy przemysłowe - nawiercanie otworów w płycie montażowej

Mocowanie korytek i listew montażowych

Po zakończeniu procesu trasowania przechodzimy do mocowania korytek grzebieniowych i listew montażowych o różnych wymiarach. Elementy te stanowią zabezpieczenie instalacji. Służą do organizacji i prowadzenia przewodów, kabli oraz innych komponentów montażowych w systemach elektrycznych.

Proces ten jest stosunkowo prosty. W pierwszym kroku ustawiamy korytka we właściwych miejscach i dokręcamy je. Następnie przechodzimy do rozmieszczenia i zamocowania listew montażowych. Na koniec wyłamujemy poszczególne żeberka z korytek, aby ułatwić dostęp i umożliwić instalację określonych komponentów.

Mocowanie listew montażowych
Szafy elektryczne - wyłamywanie żeberek z korytek
Mocowanie korytek grzebieniowych

Mocowanie komponentów na płycie montażowej

Proces szycia szafy wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Mocowanie komponentów na płycie montażowej to kluczowy etap podczas produkcji szaf elektrycznych. Każdy element musi zostać umieszczony w wyznaczonym miejscu, które jest zgodne z projektem oraz normami bezpieczeństwa.

Na specjalistycznej płycie montażowej mocujemy komponenty, które odpowiadają za prawidłowe działanie całej maszyny. Najczęściej są to różnego rodzaju sterowniki, bezpieczniki, przekaźniki oraz falowniki. Każdy z tych podzespołów pełni określoną rolę i odpowiada za poszczególne zadania. Dopiero gdy wszystkie te elementy zostaną odpowiednio połączone, są w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie układu.

Mocowanie komponentów na płycie montażowej
Szafy sterownicze mogą być wykonana z różnych materiałów, takich jak np. blacha stalowa
Mocowanie gniazdka elektrycznego

Szafy elektryczne – proces “szycia” szafy

Szafy elektryczne są niezbędnym elementem do skutecznego zarządzania procesami produkcyjnymi. Jak każdy z etapów podczas produkcji maszyn, ten również wymaga ogromnej precyzji.

Najpierw przycinamy przewody do odpowiedniej długości, a następnie zarabiamy końcówki tulejkowe na przewody. Po tej operacji wpinamy je we właściwe kanały i dokładnie dokręcamy. Na koniec łączymy przewody za pomocą opasek zaciskowych (trytytek), aby zachować estetyczny wygląd.

Szafy elektryczne
Szafy elektryczne - wpinanie przewodów w kanały
Szafy elektryczne -Złączenie przewodów za pomocą trytytki

Wpinanie przewodów numerowanych do złączek

Kiedy gotowa płyta montażowa jest już zamocowana wewnątrz szafy sterowniczej, nadchodzi czas na kolejny krok – podłączenie przewodów numerowanych do złączek. To także istotny etap, ponieważ poprawne połączenie przewodów zapewnia sprawną pracę systemu sterowania.

Na dołączonym obok nagraniu możesz zobaczyć, jak wygląda to z bliska. Na początku docinamy przewód do odpowiedniej długości, a następnie przechodzimy do obierania kabla i zarabiania końcówek tulejkowych. Dzięki temu, że każdy przewód jest oznaczony numerem, ułatwia to identyfikację i pozwala na właściwe podłączenie ich do złączek.

szafy elektryczne - Przycinanie przewodu do odpowiedniej długości
Szafy elektryczne są wyposażone w pulpity sterownicze
W zależności od projektu szafy sterownicze wykonujemy w różnych wymiarach

Podsumowanie

Szafy elektryczne są odpowiedzialne za zarządzanie i kontrolowanie systemów – od prostych maszyn, aż po złożone linie pakujące. Szafa sterownicza powinna być zaprojektowana i zbudowana z najwyższą starannością. Dzięki temu będzie w stanie zagwarantować nie tylko efektywne działanie, ale również bezpieczeństwo i niezawodność całego systemu.

W GIM specjalizujemy się w tworzeniu rozwiązań, maszyn i urządzeń “szytych na miarę”. Każdy z klientów zgłaszających się do naszej firmy ma własne potrzeby, wymagania oraz preferencje. To z tego powodu każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Nasi inżynierowie zawsze na pierwszym miejscu stawiają sobie rozwiązanie problemu klienta. Z ogromną satysfakcją dopasowują każdy element, tak aby sprostać jego oczekiwaniom. Dotyczy to również projektu i wykonania szaf sterowniczych, o których więcej mogliście przeczytać w dzisiejszym wpisie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat naszej GIM’owej produkcji lub zadać nam nurtujące Was pytania – zapraszamy do kontaktu!

Szukasz rozwiązania, które zoptymalizuje procesy produkcyjne w Twojej firmie?

Porozmawiaj z ekspertem