Z jakich elementów mogą składać się automatyczne linie pakujące?

Linie pakujące są nieodłącznym elementem wielu firm produkcyjnych. W szczególności tych, które dążą do zwiększenia efektywności swojej produkcji i poprawy jakości opakowań swoich produktów. Automatyczna linia pakująca wykazuje wysoką wydajność w wykonywaniu swoich zadań i pozwala na ciągłą pracę bez żadnych przestojów. Jakie konkretnie elementy i systemy składają się na kompletne linie pakujące i jakie role pełnią? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym komponentom linii pakujących i ich znaczeniu w procesie pakowania.

Spis treści:

Produkcja masowa charakteryzuje się wytwarzaniem takich samych komponentów. Ma to swoje minusy ( obniżenie elastyczności produkcji, ograniczona liczba rodzajów produktów)

Jakie systemy sortowania, odliczania i ważenia mogą posiadać linie pakujące?

Automatyczne systemy sortowania, odliczania i ważenia pozwalają na redukcję błędów ludzkich, zwiększenie wydajności i oszczędność czasu. W naszych liniach do pakowania możecie spotkać różne rodzaje systemów pozwalających pakować detale z uwzględnieniem kontroli masy lub ilości (albo i tego, i tego).

Na pierwszym miejscu z pewnością musimy wymienić stosowane w maszynach do automatycznego liczenia detali moduły liczące. Tworzą je cylindryczne podajniki wibracyjne (które za pomocą ruchu wibracyjnego rozdzielają i szeregują detale) oraz bramki optyczne, odpowiadające za liczenie detali przeznaczonych do pakowania. Dodatkowo moduły te mogą być wyposażone w system kontroli masy, który pozwala zmaksymalizować dokładność pomiarów.

Kolejne rozwiązanie to wibracyjne systemy ważące. Mają one za zadanie przy pomocy wibracji dozować detale na wagę. Liniowe podajniki wibracyjne odpowiedzialne za ten proces umieszczone są na czujnikach wagowych. Taki system w połączeniu np. z wywrotnicą skrzyniopalet (które pełnią funkcję pojemnika zbiorczego detali) znacznie ułatwia pracę pracowników i ogranicza ilość wysiłku fizycznego w trakcie procesu pakowania.

W celu zapewnienia najwyższej dokładności nasze maszyny często wyposażamy także w końcowe wagi kontrolne. To one dokonują ostatecznego pomiaru zgodności z wymaganiami i w przypadku błędów odrzucają opakowania o niepoprawnej masie.

Modułowe maszyny do pakowania- sposób na usprawnienie procesu pakowania w produkcji masowej. Wykonane są ze stali nierdzewnej. Produkcja masowa bazuje na ciągłości pracy

Maszyny do formowania opakowań – rozwiązania do worków foliowych i pudełek kartonowych

Można powiedzieć, że jest to serce linii pakującej. Maszyny te wytwarzają opakowania, dają możliwość zapakowania do nich produktów i zabezpieczają je. Popularne rodzaje maszyn do pakowania to m.in. urządzenia do napełniania, zgrzewania, etykietowania i kartonowania. Ich rola polega na zapewnieniu bezpiecznego i skutecznego zapakowania produktów.

Wśród naszych rozwiązań na wyróżnienie zasługują dwie maszyny pakujące:

Maszyna formująca i zgrzewająca worki foliowe – To urządzenie, które w pierwszym kroku formuje worek z płaskiej folii. Następnie zostaje on napełniony gotową, odliczoną porcją detali. Ostatnim etapem pracy maszyny jest wykonanie zgrzewu i odcięcie gotowego worka za pomocą noża. Tego typu rozwiązanie daje możliwość osiągnięcia wzrostu wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów (gotowe prefabrykowane worki do ręcznego zgrzewania są znacznie droższe od tych wytworzonych przy pomocy urządzenia).

Kartoniarka – Ręczny proces składania pudełek nie dość, że zajmuje dużo czasu to wymaga jeszcze pracy wielu osób. Prawdę mówiąc, także zlecanie tego tematu firmom zewnętrznym jest nieefektywne i nieopłacalne – sam transport pustych pudełek (a w nich powietrza) generuje spore koszty. Urządzenie tego typu przy pomocy systemu przyssawek, manipulatorów, stempla oraz matrycy pozwala w szybki sposób uformować pudełko do zapakowania Twoich produktów. Istnieje także możliwość zintegrowania kartoniarki z urządzeniami do napełniania oraz zamykania opakowań, a także z maszynami do paletyzacji.

Dodatkowo każde z wyżej przedstawionych rozwiązań można wyposażyć w drukarki etykiet (czy to bezpośrednio na folii czy z aplikatorem na worek/pudełko) oraz szereg rozwiązań usprawniających przebieg procesu. Między innymi stosujemy: podporę ciężkiego worka, system układania detali w kartonie, czy kontrolę wystających elementów.

Maszyna formująca i zgrzewająca worki foliowe z płaskiej folii zamontowana w jednej z pierwszych linii pakujących GIM - kompletne linie pakujące

Przemieszczanie detali/produktów w liniach pakujących, czyli przenośniki i transportery

Transportery to niezastąpione narzędzie w procesie pakowania. Pełnią funkcję przenoszenia produktów od jednego etapu produkcji do drugiego. Dzięki nim możemy połączyć różne systemy i stanowiska w jedną całość Istnieją różne rodzaje transporterów, takie jak: przenośniki taśmowe, rolkowe, paskowe czy łańcuchowe, które są dostosowane do różnych rodzajów produktów i warunków pracy.

W maszynach odliczających więcej niż 3 różne detale zobaczyć można przenośnik kubełkowy, a przy odbiorze gotowych worków z maszyny zgrzewającej taśmę z zabierakami. Rozmiar, rodzaj i typ przenośnika zawsze dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb. Własna produkcja pozwala dostosować parametry do wymagań procesowych klienta i produktów, które są pakowane.

Transport detali w linii do przeginania desek sedesowych przy pomocy przenośnika taśmowego produkcji GIM - kompletne linie pakujące

Sterowanie, automatyka i oprogramowanie – mózg linii pakującej

Każda automatyczna linia pakująca jest zarządzana za pomocą specjalnych konsoli sterujących i oprogramowania. Dzięki nim można monitorować i kontrolować cały proces pakowania. Oprogramowanie może także pomóc w optymalizacji produkcji i zbieraniu danych do analizy wydajności. Za pomocą nowoczesnych technologii jesteśmy też w stanie zdalnie świadczyć usługi serwisowe i pomóc Ci w rozwiązaniu problemów technicznych czy innych konfiguracji maszyny.

Systemy kontroli jakości jako niezbędny element linii pakującej

Kontrola jakości jest niezbędna, aby zapewnić, że produkty pakowane są zgodne z określonymi standardami. Systemy wizyjne, czujniki i skanery kontrolują wygląd, jakość i ilość produktów na linii pakującej. W przypadku wykrycia błędów lub wad, systemy te mogą automatycznie odrzucić wadliwe produkty.

W tym przypadku jako przykład kontroli masy gotowych opakowań możemy przywołać znów końcową wagę kontrolną. Moduły liczące natomiast wyposażone są w tzw. system odrzutu błędnie odliczonej porcji z pojemnikiem zbiorczym na niepoprawnie policzone detale. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ilość błędów i zapewnić wysoką jakość pakowania.

Kompletne linie pakujące zawierają końcową wagę kontrolną, która waży pakowane produkty - zapoznaj się z naszą ofertą

Zasobniki, bufory i magazyny – sposób na zapewnienie ciągłości produkcji

Aby utrzymać ciągłość produkcji, kompletne linie pakujące wykorzystują różne zasobniki i magazyny do przechowywania surowców, opakowań i gotowych produktów. Dzięki nim można zoptymalizować procesy i uniknąć przestojów. Na wyróżnienie w tej kategorii zasługują liniowe podajniki dosypowe do modułów liczących. Dają one możliwość zapewnienia ciągłości procesu oraz ułatwiają pracę operatorów.

Świetnym rozwiązaniem jest również bufor opakowań zbiorczych. W jego przestrzeni możemy np. ustalić zadaną ilość opakowań jednostkowych, które mają znaleźć się w jednym pudełku/kartonie. Poprzez połączenie go z bazą danych klienta, może również spełniać funkcję pakowania ilości detali zgodnie z konkretnymi zamówieniami klientów docelowych.

Podajnik dosypowy do linii pakującej - kompletne linie pakujące. Oferujemy także kompleksowe usługi serwisowe dla naszych maszyn pakujących.

Linie pakujące i ich systemy bezpieczeństwa

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem linii pakującej są systemy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, dlatego stosuje się różne zabezpieczenia, jak barierki, czujniki ruchu i przyciski bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę przed wypadkami i kontuzjami. Dopasowane do odpowiednich rozwiązań systemy dają Twoim pracownikom wysoki zakres bezpieczeństwa. Do poszczególnych maszyn wykorzystujemy różne rozwiązania. Poza wymienionymi wcześniej są to między innymi kurtyny bezpieczeństwa oraz różnego rodzaju osłony. To element konieczny i nie ma szans, aby został pominięty.

Niezbędny element linii pakujących czyli osłony i wygrodzenia zapewniające bezpieczeństwo pracowników

Podsumowanie

Linie pakujące to złożone systemy, które łączą w sobie wiele różnych elementów mających na celu zapewnić skuteczne i efektywne pakowanie produktów. Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę, a ich skuteczna współpraca jest kluczem do sukcesu. Dzięki odpowiednio dobranym komponentom, producenci mogą zwiększyć wydajność, poprawić jakość produktów i oszczędzić czas oraz koszty produkcji. Wdrożenie kompleksowych linii pakujących to krok w kierunku bardziej efektywnej i konkurencyjnej działalności produkcyjnej. Kompletne linie pakujące mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. Warto postawić na optymalizację i automatyzację procesu, decydując się na wybór automatycznych linii pakujących.

Jeśli chcesz zainwestować w rozwój Twojej firmy i potrzebujesz rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb – zadzwoń lub napisz do nas! Nasz zespół tworzą inżynierowie, którzy potrafią słuchać potrzeb klienta i wspólnie z nim znaleźć, zaprojektować i zbudować rozwiązanie jego problemów i wyzwań. Zapraszamy do kontaktu i do zapoznania się z naszą ofertą!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do Twoich wyzwań produkcyjnych?

Porozmawiaj z ekspertem

Kompletne linie pakujące wyposażone są w system naważania detali GIM - warto postawić na automatyzację