Automatyczna paletyzacja jako odpowiedź na problem pracy ręcznej
Automatyczna paletyzacja to proces, który znajduje zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych i logistycznych. Polega na układaniu produktów na paletach przez maszynę. Znacząco ułatwia to transport oraz kwestie magazynowania gotowych wyrobów. Zwiększenie wydajności, elastyczność oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa na hali to tylko część z nich. W dzisiejszym artykule opowiemy jakie problemy w firmie może rozwiązać i jakie korzyści wygenerować automatyczny paletyzer.
Spis treści:
Problemy klientów, które rozwiązuje automatyczna paletyzacja
Automatyczna paletyzacja to odpowiedź na wiele problemów, z którymi borykają się firmy produkcyjne. Jednym z głównych wyzwań jest przeciążenie pracowników wynikające z ręcznego układania gotowych opakowań na paletach. Prowadzi to do spadku wydajności, a w najgorszych przypadkach – do kontuzji i długotrwałych absencji kadry.
Wiele firm w konsekwencji zgłasza problem z dużą rotacją pracowników. Przeciążenie fizyczne oraz monotonność ręcznego układania opakowań sprawiają, że kadra szybko się wypala lub doświadcza problemów zdrowotnych. W efekcie decyduje się na zmianę pracy, co powoduje, że firmy muszą nieustannie zatrudniać i szkolić nowe osoby. Taka sytuacja generuje dodatkowe koszty rekrutacji, ale również obniża efektywność produkcji. Nowi pracownicy potrzebują czasu, aby osiągnąć pełną wydajność. Brakom kadrowym poświęciliśmy również jeden z naszych poprzednich wpisów.
Kolejny problem, z którym borykają się przedsiębiorstwa produkcyjne, to nadmierny czas poświęcony na manualne rozmieszczanie towarów na paletach. Wydłużający się ręczny proces paletyzacji wpływa bezpośrednio na efektywność produkcji. Pracownicy spędzają wiele godzin, wykonując powtarzalne zadania, co spowalnia pracę linii produkcyjnych. Długotrwałe czynności manualne mogą prowadzić także do opóźnień w realizacji zamówień. Firmy w takiej sytuacji muszą przedłużać czas pracy lub zatrudniać dodatkowych pracowników.
Należy pamiętać również o kwestii bezpieczeństwa w miejscu pracy, która jest tak samo istotna. Ręczny proces paletyzacji towarów, zwłaszcza na większą skalę, przyczynia się do ryzyka poważnych kontuzji. Pracownicy, którzy na co dzień zajmują się tymi zadaniami i podnoszą ciężkie produkty, są narażeni na chroniczne bóle pleców i inne problemy zdrowotne.
Ręczna paletyzacja oznacza także znaczne koszty operacyjne. W dłuższej perspektywie, wydatki dotyczące kwestii związanych z pracownikami i niską wydajnością, stają się wyraźnym obciążeniem dla firm. Zmusza je to do szukania bardziej efektywnych rozwiązań.
Automatyczny paletyzer – przykładowa realizacja GIM
Paletyzer to maszyna zaprojektowana do automatycznego układania produktów na paletach. W zależności od modelu może obsługiwać różne rozmiary opakowań, pojemników czy kartonów. Najczęściej oprogramowanie urządzeń tego typu pozwala dostosować tryb pracy maszyny do indywidualnych potrzeb firmy. Dla przykładu operator ma możliwość zmiany konfiguracji ułożenia towarów lub dostosowania prędkości pracy np. do maszyn pakujących.
Paletyzery znajdują się na końcu linii produkcyjnej i można zintegrować je z jej pozostałymi elementami. To z kolei zapewnia płynny przepływ produktów od momentu ich wytworzenia do przygotowania do dalszego transportu i magazynowania. Zasada działania takich urządzeń zazwyczaj wygląda podobnie. Jednak więcej szczegółów technicznych dostarczyć może prezentacja jednej z naszych realizacji stworzonych do automatycznej paletyzacji.
Urządzenie zostało zaprojektowane do obsługi dwóch rozmiarów pojemników: KLT3147 (300 x 200 x 147 mm, 64 sztuki na palecie) oraz KLT4147 (400 x 300 x 147 mm, 32 sztuki na palecie). Wyposażono je w dwa chwytaki pneumatyczne z mechanizmem szybkiej wymiany. Pozwala to na sprawne dostosowanie do rodzaju opakowań. Standardowo maszyna obsługuje palety EPAL o wymiarach 1200 x 800 mm, ale może także pracować z czterema mniejszymi wózkami transportowymi (600 x 400 mm).
Cały cykl procesu paletyzacji trwa około 12 sekund, co umożliwia ułożenie do czterech palet na godzinę, nawet z uwzględnieniem czasu wymiany pełnych i pustych palet. Maksymalne obciążenie opakowań to 10 kg, dzięki czemu maszyna może skompletować ponad 20 ton produktów w ciągu jednej zmiany. System jest również wyposażony w optyczne czujniki i stalowe osłony, które zapewniają bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych, zatrzymując maszynę, gdy ktoś przekroczy wiązkę czujnika. Zadaniem operatora paletyzera jest dostarczanie pustych opakowań oraz odbieranie pełnych. Na tym kończy się jego praca ręczna. Poniżej umieszczamy film z jednym ze stworzonych przez nas paletyzerów.
Kilka słów o korzyściach inwestycji w systemy paletyzacji GIM
Wprowadzenie zautomatyzowanych systemów paletyzacji nie tylko przyspiesza i ułatwia procesy logistyczne. Ma też istotny wpływ na wiele innych kwestii związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa produkcyjnego. Co mogą osiągnąć firmy, które wykorzystają roboty paletyzujące?
🔶 Podniesienie wydajności produkcji
Automatyzacja procesu układania przyspiesza produkcję, umożliwiając szybkie i efektywne zarządzanie gotowymi produktami. Firmy mogą zwiększyć tempo realizacji zamówień, co przekłada się na wyższą produktywność i zwiększoną wydajność.
🔶 Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na hali produkcyjnej
Dzięki eliminacji ręcznego podnoszenia ciężkich opakowań, automatyczna paletyzacja towarów minimalizuje ryzyko urazów kręgosłupa i innych kontuzji. Poprawia to bezpieczeństwo pracy i zmniejsza liczbę wypadków w miejscu pracy.
🔶 Redukcja absencji i rotacji personelu
Mniej obciążające fizycznie zadania oznaczają mniejsze prawdopodobieństwo długotrwałych nieobecności spowodowanych chorobami. Dzięki temu firmy mogą lepiej utrzymać stabilność kadry i ograniczyć koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.
🔶 Szybszy proces
Automatyzacja paletyzacji znacząco przyspiesza proces układania towarów na paletach. W konsekwencji czas realizacji zamówień ulega skróceniu, a firmy są w stanie obsłużyć więcej zleceń. Roboty przemysłowe tego rodzaju mogą być więc podłożem do efektywnej pracy.
🔶 Obniżenie kosztów operacyjnych
Za pomocą automatycznej paletyzacji, wydatki związane z nowymi zatrudnieniami oraz przestojami produkcyjnymi mogą zostać znacznie zredukowane.
🔶 Elastyczność produkcji
Paletyzery są w stanie obsługiwać różne rozmiary i rodzaje opakowań, co zwiększa ich uniwersalność i dopasowanie do potrzeb produkcji. Mogą układać produkty na paletach zgodnie z wybranym programem.
Podsumowanie
Inwestycja w automatyczną paletyzację to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku firm z różnych branż produkcyjnych. W GIM nie oferujemy maszyn z katalogu. Projektujemy i tworzymy urządzenia na zamówienie, biorąc pod uwagę specyfikę procesu produkcyjnego każdego klienta. Dzięki temu współpraca z nami oznacza stworzenie unikalnego systemu paletyzacji, który w pełni odpowiada wymaganiom i wyzwaniom konkretnej linii produkcyjnej.
W obliczu problemów z przeciążeniem pracowników, dużą rotacją kadry oraz czasochłonnością procesu, system paletyzacji to sprawdzone rozwiązanie. Paletyzery GIM mogą zwiększyć wydajność, poprawić bezpieczeństwo oraz zredukować koszty operacyjne. W rezultacie, firmy produkcyjne są w stanie rozwiązać kilka problemów za pomocą jednego urządzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak GIM może pomóc w automatyzacji procesów w Twojej firmie, skontaktuj się z nami już dziś!
Potrzebujesz rozwiązania, które usprawni procesy Twojej produkcji?