Automatyzacja procesów produkcyjnych – jakie blokery hamują szansę na rozwój Twojej firmy?
Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala na zwiększenie wydajności, optymalizacje pracy oraz rozwój firm producenckich. Zgodnie z Raportem „Automatyka i Robotyka Przemysłowa” automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych jest niezbędnym elementem, aby efektywnie włączyć się w światowy łańcuch partnerstwa. Ciągły wzrost produkcji i coraz większa trudność w znalezieniu pracowników do wykonywania monotonnych czynności wymaga zwiększenia liczby robotów. Co zatem sprawia, że wiele firm wciąż się przed tym wzbrania? Z doświadczenia możemy powiedzieć, że duża liczba producentów czeka z takimi inwestycjami do „ostatniej chwili”. Dziś opowiemy Wam o czynnikach, które najczęściej blokują ich szansę na rozwój.
Spis treści:
Jakie przeszkody spotykają firmy na drodze do automatyzacji procesów produkcyjnych?
Automatyzacja działań produkcyjnych to klucz do zwiększenia efektywności i konkurencyjności firmy. Współczesna technologia umożliwia dostosowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb klientów. W ramach wprowadzenia innowacji do swojej firmy producenci mogą uwzględnić parametry takie jak: wydajność produkcji czy wielkość przestrzeni na hali produkcyjnej. Jednak mimo ogromnego potencjału wiele firm wciąż waha się przed wdrożeniem automatyzacji.
Główne bariery, które zazwyczaj hamują producentów przed podjęciem decyzji o automatyzacji procesów produkcyjnych to m.in.:
Trudność w zidentyfikowaniu obszaru do zautomatyzowania
Pierwszym krokiem w procesie automatyzacji jest odpowiednia identyfikacja obszarów, które można zautomatyzować. Wiele firm ma problem z określeniem które procesy, na jakiej podstawie i w jakiej kolejności wytypować do optymalizacji. Podjęcie tego typu decyzji wymaga dokładnej analizy procesów w swoim przedsiębiorstwie. Nawet wstępne zbadanie możliwości automatyzacji działań produkcyjnych pochłania sporą ilość czasu oraz potrzebuje bacznej obserwacji i szacunkowej kalkulacji. Dodatkowo do określenia poziomu automatyzacji poszczególnych procesów produkcji potrzeba wiedzy i doświadczenia, ponieważ nie wszystkie etapy nadają się do zautomatyzowania (lub nie jest to opłacalne). W takich przypadkach warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem innych – ale o tym więcej opowiemy w dalszej części artykułu.
Wysokie koszty początkowe
Kolejnym z blokerów jest wysoki koszt początkowy związany z wdrożeniem systemów automatyzacji. Dla wielu firm taki wydatek może być zbyt wysoki. Mniejsze firmy często mogą nie dysponować wystarczającymi środkami na początkową inwestycję. Jednak istnieje możliwość rozłożenia planów inwestycji na kilka lat (stopniowe wprowadzanie kolejnych rozwiązań) lub wykorzystanie pomocy różnego rodzaju dofinansowań zewnętrznych, o których więcej możecie przeczytać tutaj.
Brak wiedzy i doświadczenia
Wdrożenie i obsługa zautomatyzowanych systemów wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Wiele firm, które dotychczas nie miały styczności z automatyzacją, nie wie jak się do tego zabrać i od czego zacząć. Niektóre przedsiębiorstwa mają pomysły oraz koncepcje zmian, ale nie są pewne, czy są one możliwe do zrealizowania. W takich przypadkach często blokerem jest strach przed zwróceniem się o pomoc do innych, obawiając się, że pokażą swoją niewiedzę lub niekompetencję.
Obawy o utratę miejsc pracy i lęk przed zmianą
Istnieje wiele firm, w których właściciele świadomie rezygnują z automatyzacji z obawy o swoich pracowników – najzwyczajniej w świecie nie chcą ich zwalniać. Nie zdają sobie sprawy, że automatyzacja może zoptymalizować monotonne czynności, a pracownicy mogą zostać oddelegowani na inne stanowiska, które nie mogą zostać zautomatyzowane. Kolejnym problemem może być lęk pracowników przed zmianami, które wymusza wprowadzenie automatyzacji. Dlatego ważne jest, aby komunikować się z pracownikami i wyjaśnić im, że automatyzacja nie jest ich przeciwnikiem ani zagrożeniem dla ich miejsc pracy. Wręcz przeciwnie, ma ona służyć jako wsparcie, pomagając im w wydajnym wykonywaniu zadań.
Długi okres zwrotu z inwestycji i trudność w policzeniu go
Wiele firm ma problem z dokładnym oszacowaniem zwrotu z inwestycji. Wykorzystanie maszyn do automatyzacji ma to do siebie, że ocena efektywności inwestycji (tzw. współczynnik ROI) zazwyczaj nie jest widoczna „gołym okiem”, a faktyczne korzyści przychodzą z czasem. Okres zwrotu z zakupu maszyny lub automatycznej linii może być dość długi, co zniechęca niektóre firmy.
Aby skutecznie wdrożyć automatyzację procesów produkcyjnych, trzeba przezwyciężyć różne przeszkody i bariery. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie taka inwestycja może pomóc im osiągnąć znaczący wzrost efektywności i konkurencyjności na rynku. Przezwyciężenie wewnętrznych blokad to kluczowy element udanej implementacji nowych technologii do swojego biznesu. O tym, jak tego dokonać możesz przeczytać poniżej.
Jak pokonać bariery przed wdrożeniem automatyzacji?
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych oraz wprowadzenie nowych technologii zawsze generuje masę pytań, wątpliwości oraz trudności. Warto szukać możliwości współpracy z ludźmi, którzy mogą wesprzeć nas w tym procesie. Naszą codziennością są rozmowy z firmami z wielu zróżnicowanych branż i współpraca w skutecznym wdrażaniu nowych technologii. Na podstawie naszych doświadczeń zebraliśmy listę elementów, na których warto się skupić podczas planowania automatyzacji.
Przeanalizuj aspekty finansowe
Zanim zaczniemy szukać rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów dla swojej firmy warto zastanowić się jaki budżet możemy przeznaczyć na to działanie. Pozwoli to już na wstępnym etapie określić czy dana koncepcja może zostać zrealizowana. Jeśli natomiast będziemy potrzebować zewnętrznego wsparcia finansowego, musimy zastanowić się jaka forma będzie dla nas najkorzystniejsza. Na temat zewnętrznych źródeł pozyskiwania kapitału na inwestycję w nowoczesne technologie więcej możecie przeczytać tutaj. Jeśli chodzi o szacowanie poziomu zwrotu z inwestycji, ciężko jest ocenić go na początkowym etapie, kiedy tak naprawdę nie wiemy jakie urządzenie pozwoli Wam zoptymalizować proces. Partner biznesowy oferujący swoje rozwiązanie powinien fachowo wesprzeć Was w tym temacie.
Zainwestuj w szkolenia dla pracowników
Już na etapie podjęcia decyzji o inwestycji w nowe technologie warto pomyśleć o swoich pracownikach. Wprowadzenie nowych maszyn czy systemów automatyzacji często zmienia sposób pracy w firmie i może budzić pewne obawy wśród pracowników. Dlatego ważne jest, aby zainwestować w odpowiednie szkolenia. Pracownicy powinni zostać na nich poinformowani oraz odpowiednio przygotowani na wprowadzenie do firmy nowych technologii. W kolejnym kroku osoby pracujące przy zadaniach, które wykonywane będą w przyszłości automatycznie, powinny zostać przekierowane do innych działów i zapoznane z działaniami, które przyjdzie im wykonywać. Dodatkowo jeszcze przed wprowadzeniem automatyzacji warto wytypować wśród pracowników kandydatów na operatorów maszyny, którzy po wdrożeniu rozwiązania do firmy przejdą szkolenie z obsługi nowego urządzenia.
Zaangażuj pracowników w proces
Pracownicy mają doświadczenie i wiedzę na temat bieżących procesów produkcyjnych. Codziennie spędzają kilka godzin na hali produkcyjnej, gdzie są odpowiedzialni za wykonywanie różnorodnych zadań. Dlatego warto ich wysłuchać i uwzględnić ich sugestie podczas planowania i wdrażania automatyzacji.
Wdrażaj automatyzację stopniowo
Wdrażanie automatyzacji nie musi odbywać się w dużej skali. Dobrą alternatywą jest wyznaczenie sobie konkretnych celów i rozpoczęcie od automatyzacji poszczególnych etapów produkcji. Nie trzeba od razu automatyzować całej linii produkcyjnej. Z naszego doświadczenia we współpracy z wieloma firmami możemy potwierdzić, że takie rozwiązanie naprawdę się sprawdza. Dla przykładu jeden z naszych klientów w ubiegłym roku zdecydował się na inwestycję w maszynę pakującą, a już niebawem zostanie oraz rozbudowana o automatyczny system paletyzacji. Stopniowe wprowadzanie zmian daje firmom szansę na spokojniejsze przemyślenie swoich potrzeb.
Wybierz doświadczonego partnera technologicznego
Automatyzacja linii produkcyjnych to zazwyczaj kosztowna inwestycja. Warto więc wybrać firmę z doświadczeniem oraz pozytywnymi opiniami klientów. Taki partner pomoże w dobraniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, zapewni wsparcie techniczne oraz przeprowadzi szkolenia dla pracowników. Istnieją firmy oferujące wyłącznie audyty procesów produkcyjnych, są również firmy zajmujące się tylko dystrybucją gotowych urządzeń – w zależności od potrzeb producenci mają wiele różnych możliwości. Nieskromnie przyznamy, że w tym temacie nasi klienci chwalą sobie nasza wielowymiarowość. W GIM pomagamy im zdiagnozować problem i dobrać najbardziej korzystne rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb. Projektujemy i produkujemy maszyny spełniając wytyczne (biorąc pod uwagę np. ograniczenia przestrzeni) oraz montujemy i uruchamiamy kompletne rozwiązania w ich siedzibach. Dodatkowo dbamy również o odpowiednie przeszkolenie pracowników i operatorów, aby maszyna mogła spełniać swoją funkcję najlepiej jak to możliwe.
Automatyzacja procesów produkcyjnych – jakie korzyści generują tego typu inwestycje?
Wdrażając automatyzację produkcji trzeba liczyć się z różnymi obawami i przeszkodami. Przezwyciężenie tych blokerów to już połowa sukcesu na drodze do automatyzacji. Zdecydowanie się na wprowadzenie takich zmian niesie ze sobą wiele korzyści dla firmy. W rozmowach z naszymi klientami, którzy podjęli decyzję o zautomatyzowaniu procesów w swoich firmach najczęściej wymieniane są zalety takie jak:
Zwiększenie wydajności pracy
Automatyzacja produkcji i eliminacja pracy ręcznej pozwala na szybsze i bardziej efektywne przeprowadzanie procesów, co prowadzi do zwiększenia możliwości produkcyjnych. Przed realizacją każdego projektu dokładnie szacujemy poziom wydajności tak, aby sprostać wymaganiom firmy.
Poprawa jakości produktów
Wykonywanie manualnych powtarzalnych działań często niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów czy pomyłek. Dzięki wykorzystaniu maszyn i systemów automatyzacji, można uzyskać spójną i powtarzalną jakość. W naszych urządzeniach wykorzystujemy różnego rodzaju mechanizmy kontroli, takie jak np. system odrzutu błędnie odliczonej porcji czy końcowa waga kontrolna. Takie rozwiązania eliminują ryzyko błędów podczas kompletowania zestawów i zapewniają wysoką jakość produkcji. Dodatkowo poprzez integrację maszyny z systemem ERP klienta, można osiągnąć pełną kontrolę nad jakością i wydajnością całego procesu oraz natychmiastowo reagować na jakiekolwiek problemy. Więcej informacji dotyczących integracji maszyn z systemami informatycznymi można znaleźć tutaj.
Obniżenie kosztów
Odpowiednie przygotowanie się do wprowadzenia nowych technologii oraz oszacowanie ROI w przypadku naszych klientów pozwala im na osiągnięcie zwrotu z inwestycji średnio w 12-24 miesiące. Dodatkowo wzrost wydajności daje możliwość realizacji większej ilości zleceń, a także pozwala na szybszą reakcję na zamówienia klienta docelowego. Zminimalizowanie ilości pracy ręcznej również pozwala na wygenerowanie niemałych oszczędności, zwłaszcza biorąc pod uwagę stale wzrastające koszty zatrudnienia.
Wzrost konkurencyjności
W obliczu szybkiego rozwoju technologicznego inwestycja w nowoczesne technologie właściwie umożliwia firmom produkcyjnym utrzymanie się na rynku. Tego typu działania pozwalają uniknąć długu technologicznego, który może powstać, gdy firmy zwlekają z automatyzacją. „Przespanie” odpowiedniego momentu i nie zadbanie o stały rozwój może spowodować w przyszłości niemałe problemy. Dogonienie konkurencji i odbudowanie pozycji na rynku wielu firmom sprawia ogromne trudności, a innym wcale się nie udaje.
Podsumowanie
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to ważny krok w stronę rozwoju działalności, który pozwala znacząco zoptymalizować pracę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności związanych z podjęciem decyzji i działania w tym temacie. W pokonaniu blokerów i barier przed wprowadzeniem do swojego przedsiębiorstwa nowoczesnych rozwiązań może pomóc skrupulatne zaplanowanie całego przedsięwzięcia, zaangażowanie zespołu oraz znalezienie godnego zaufania partnera biznesowego.
Ten ostatni aspekt wymaga dużego zaufania i otwartości – zupełnie jak w relacji lekarza i pacjenta. W takich przypadkach absolutnie nie powinniśmy mieć poczucia wstydu np. z powodu niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury czy niewiedzy na temat możliwości zoptymalizowania danego procesu. Odpowiedni partner biznesowy musi umieć wysłuchać, zrozumieć potrzeby klienta i pomóc mu rozwiązać problemy związane z danym procesem. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią firmę, tworzoną przez ludzi, na których możemy liczyć w stu procentach na każdym etapie współpracy – od rozmów wstępnych, przez omówienie koncepcji i projektu, aż po dostarczenie gotowej maszyny.
Wiele współprac z firmami, które pokonały swoje obiekcje i blokery już za nami. Cały czas jednak jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania, więc jeśli poszukujesz partnera biznesowego, który pomoże Ci gładko przejść przez proces wprowadzania nowych technologii do Twojej firmy – skontaktuj się z nami!
Czujesz, że to odpowiedni moment do wdrożenia automatyzacji w Twojej firmie i potrzebujesz wsparcia w jego realizacji?