Automatyzacja produkcji – konsekwencje odkładania inwestycji w czasie

Automatyzacja produkcji przekształca sposób działania przedsiębiorstw, odpowiadając na współczesne wymagania rynku. W dzisiejszej szybko zmieniającej się rzeczywistości konkurencja jest bezwzględna. Wiele firm nie inwestuje w nowe technologie i nie dotrzymuje tempa zmian. W konsekwencji szybko traci przewagę nad konkurentami i ryzykuje pozostanie w tyle. Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, informacyjnych, a także prostych działań stała się kluczowym czynnikiem sukcesu dla wielu firm. Chociaż początkowa inwestycja w automatyzację może wydawać się kosztowna, to odkładanie jej w czasie może skutkować poważnymi konsekwencjami. W dzisiejszym wpisie opowiemy o plusach i minusach zwlekania z inwestycją w automatyzację.

Spis treści:

Automatyzacja produkcji - Odkładana inwestycja w lakiernię GIM została zrealizowana na początku 2024 roku

Automatyzacja produkcji – potencjalne straty wynikające ze wstrzymywania inwestycji

Firmy często wstrzymują się z podejmowaniem decyzji o automatyzacji produkcji, licząc na to, że w przyszłości warunki będą bardziej korzystne lub pojawią się nowe, lepsze rozwiązania. Ale prawda jest taka, że ​​często czekanie na ten “idealny” moment może nie być wcale opłacalne. Oczywiste jest, że decyzja powinna być przemyślana. Jednak nieustanne zwlekanie może przynieść przedsiębiorstwu wiele strat. W GIM’ie również popełniliśmy podobny błąd i na bazie własnych doświadczeń możemy powiedzieć coś w tym temacie. Jakiś czas temu odwlekaliśmy w czasie podjęcie decyzji na temat inwersji we własną lakiernię.  W efekcie tego koszty podwoiły się w ciągu roku. To jasny przykład na to, że przysłowiowe „im wcześniej, tym lepiej” ma swoje uzasadnienie.

Poniżej przedstawimy kilka potencjalnych strat, jakie mogą ponieść firmy zwlekające z decyzją inwestycyjną w temacie automatyzacji procesów produkcyjnych:

Wzrost kosztów produkcji

Wzrastające stawki płac, stały wzrost kosztów materiałów i rosnące ceny energii skłaniają firmy do poszukiwania sposobów na redukcję wydatków. Im dłużej zwlekamy z inwestycją, tym bardziej musimy liczyć się z koniecznością przygotowania większego budżetu.

Utrata klientów

Klienci oczekują szybkich dostaw, wysokiej jakości produktów i konkurencyjnych cen. Firmy, które wciąż odkładają inwestycję i w dalszym ciągu nie zautomatyzowały swoich procesów produkcyjnych, mogą mieć trudności w sprostaniu tym oczekiwaniom. W efekcie może to doprowadzić do utraty klientów na rzecz konkurencji.

Problemy z utrzymaniem pracowników

Znalezienie i zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz trudniejsze. Ludzie przywiązują wagę do warunków zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego. Firmy, które stale się rozwijają, inwestują w rozbudowę i modernizację, są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, niż te które “stoją w miejscu”.

Ograniczona zdolność do innowacji

Przedsiębiorstwa, które nie zautomatyzowały swoich procesów, mogą mieć mniejszą zdolność do innowacji. To często prowadzi do zastoju w rozwoju technologicznym. Taki stan rzeczy ogranicza możliwość wprowadzania nowych produktów na rynek, co może prowadzić do utraty konkurencyjności oraz trudności w utrzymaniu pozycji w dłuższej perspektywie.

Automatyzacja to kluczowy element w optymalizacji procesów, który umożliwia przyspieszenie produkcji oraz zwiększenie wydajności pracy. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z jej wdrożeniem. Niezaprzeczalnym faktem jest, że robotyzacja procesów produkcyjnych wpływa korzystnie na efektywność działań na hali produkcyjnej. Wykorzystanie maszyn i robotów w zakładach przyspiesza również proces transportu i magazynowania. Zarówno automatyzacja produkcji, jak i robotyzacja przemysłu są dedykowanymi rozwiązaniami dla każdej branży.

Inwestycja w nowe technologie związane z automatyzacją produkcji musi być odpowiednio przemyślana
Automatyzacja produkcji pozwala na utrzymanie wykwalifikowanego personelu

Automatyzacja procesów produkcyjnych – potencjalne korzyści zwlekania z inwestycją

Nie zawsze jest tak, że opóźnianie decyzji o automatyzacji produkcji przynosi same negatywne skutki. Jest ich zdecydowanie więcej, jednak można znaleźć też pozytywne aspekty związane ze wstrzymaniem projektu. Opóźnienie inwestycji nie zawsze musi być postrzegane jedynie jako „krok w tył”. Zdarzają się sytuację, w których taka decyzja może przynieść również korzyści.

Zwlekanie z inwestycją może umożliwić firmie zgromadzenie większego budżetu. Automatyzacja linii produkcyjnych często wiąże się ze znacznymi kosztami początkowymi, obejmującymi zakup urządzeń, oprogramowania, szkolenia pracowników i integracją systemów. Odroczenie inwestycji może dać firmie więcej czasu na wygenerowanie oszczędności i przygotowanie się do wydatków. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na zakup lepszej maszyny w przyszłości. Jednak my (w takiej sytuacji) polecamy naszym klientom stopniowe wprowadzanie automatyzacji (o takim rozwiązaniu pisaliśmy więcej w naszym artykule). Technologia automatyzacji stale się rozwija, dlatego odkładanie decyzji może pozwolić na skorzystanie z nowszych, bardziej zaawansowanych systemów. Odroczenie decyzji daje firmie więcej czasu na dokładną ocenę swoich potrzeb. W tym okresie firma może obserwować rozwiązania innych firm, pozyskać opinie i ocenić rozsądniej czego potrzebuje.

Należy pamiętać, że automatyzacja nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i cele. Jeśli decyzja o automatyzacji produkcji zostanie podjęta w pośpiechu, pod wpływem impulsu istnieje ryzyko, że zostaną pominięte ważne aspekty. Może to prowadzić do wyboru niewłaściwych rozwiązań lub zaniedbania kluczowych kwestii, takich jak integracja z obecnym systemem czy szkolenia personelu. W takim przypadku podejmowanie decyzji z „opóźnieniem” może w rezultacie pomóc uniknąć stresu.

Podjęcie decyzji stosunkowo wcześnie pozwala wyprzedzić konkurencję

Odkładanie inwestycji – bloker korzyści z automatyzacji

Oczywiste jest, że jeśli firma wstrzymuje się z inwestycją w automatyzację procesów, to zamyka sobie drogę do wielu korzyści. Czasem długotrwałe zwlekanie z zakupem maszyny może sprawić, że te korzyści będą mniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Konkurencja, która wcześniej zautomatyzuje swoją produkcję może zdążyć wyznaczyć już nowe standardy. Bez automatyzacji ciężko jest dorównać konkurencji i odbić się na dany poziom.

Oprócz potencjalnych strat odkładanie automatyzacji może również uniemożliwić firmom skorzystanie z wielu korzyści, jakie oferują inwestycję w nowe technologie:

Wzrost wydajności

Automatyzacja pozwala znacznie zwiększyć wydajność produkcji. Dzięki wykorzystaniu maszyn firmy mogą produkować większe ilości w krótszym czasie przy minimalnym zaangażowaniu pracowników. W efekcie przekłada się to na zwiększone zyski i konkurencyjność na rynku.

Wyższa jakość produktów

Zautomatyzowane procesy produkcyjne są znacznie bardziej precyzyjne niż praca ręczna. Eliminuje to błędy ludzkie i prowadzi do poprawy jakości produktów.

Większa elastyczność

Dzięki automatyzacji firmy mogą łatwiej dostosowywać swoją produkcję do zmieniających się potrzeb rynku oraz szybciej reagować na popyt. Elastyczność ta umożliwia lepsze zarządzanie zapasami oraz szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek.

Poprawa bezpieczeństwa pracowników

Automatyzacja przemysłu może pomóc w eliminowaniu niebezpiecznych zadań i poprawić warunki pracy dla pracowników. Maszyny mogą wykonywać ciężkie, monotonne czynności pozostawiając pracownikom zadania, które wymagają ludzkiej interwencji. Często jest tak, że ochrona zdrowia pracowników jest jednym z czynników, które przemawiają za automatyzacją produkcji.

Automatyzacja produkcji i pakowania detali w pudełka kartonowe wykonana przez GIM. Standardowe użycie maszyn w procesach produkcyjnych zwiększa wydajność produkcji.
Maszyny pakujące GIM - automatyzacja produkcji w polskich firmach produkcyjnych

Podsumowanie

Każda firma ma inną sytuację, dlatego nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić tego, czy wstrzymywanie tych inwestycji jest “złe”. Coś, co może być ryzykowne dla jednej firmy, dla innej może być właściwym posunięciem. Na podstawie doświadczeń własnych i naszych klientów wiemy, że częściej na opóźnieniu inwestycji można więcej stracić niż zyskać.

Zdarza się, że wstrzymywanie inwestycji pozytywnie wpływa na stabilność przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować sytuację w swojej firmie, zrozumieć potrzeby i dopiero wtedy podjąć odpowiednią decyzję.

Nadszedł już odpowiedni moment na podjęcie decyzji o automatyzacji produkcji w Twojej firmie? Nie czekaj, działaj! Zainwestuj w automatyzację już dziś i zapewnij swojej firmie przewagę konkurencyjną na długie lata. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Z chęcią wysłuchamy Twoich potrzeb i wspólnie stworzymy rozwiązanie dopasowane do Twoich indywidualnych wymagań.

Uważasz, że to odpowiedni czas na wprowadzenie automatyzacji w Twojej firmie i potrzebujesz pomocy w jej wdrożeniu?

Porozmawiaj z ekspertem

Rozwój firmy uzależniony jest między innymi od inwestycji w automatyzację