Stanowiska manualne w automatyzacji, czyli jak ręczna kompletacja wspiera procesy pakowania
Wiele przedsiębiorstw szuka możliwości automatyzacji w procesie pakowania. Najczęstszym wyborem firm produkcyjnych są maszyny pakujące z podajnikami wibracyjnymi. Jednak zastosowanie ruchu wibracyjnego w przypadku niektórych produktów może okazać się problematyczne lub nawet niemożliwe. W takich sytuacjach ręczna kompletacja będzie optymalnym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule opowiemy właśnie o tym, dlaczego stanowiska manualne w automatyzacji to wbrew pozorom skuteczne rozwiązanie.
Automatyzacja produkcji – dlaczego niektóre elementy nie mogą być pakowane za pomocą podajników wibracyjnych?
Podajniki wibracyjne stanowią podzespoły maszyn do automatycznego liczenia detali. Pełnią one dwie funkcje: są zasobnikiem detali, a także odpowiadają za zautomatyzowane procesy uporządkowania i rozdzielenia odliczanych elementów. Podajniki wykorzystujemy również w maszynach ważących do doliczania pojedynczych detali w procesie pakowania na wagę. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie blogowym.
Istnieją jednak pewne ograniczenia, które mogą sprawiać, że automatyzacja pakowania za pomocą podajnika wibracyjnego nie jest optymalnym rozwiązaniem. Wśród elementów, z którymi mogą występować problemy w procesie automatycznego pakowania, można wymienić:
Elementy „przylepne”
Tworzywa o lepkiej powierzchni mogą sprawiać trudności w automatyzacji pakowania z uwagi na brak możliwości ich efektywnego rozdzielenia. Z tej przyczyny niektóre detale wykonane z gumy lub podobnych materiałów, nie mogą być poprawnie odliczone.
Delikatne detale
Struktura niektórych komponentów jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Ruch wibracyjny, który odpowiada za szybki i skuteczny transport elementów, może je uszkodzić. W celu uniknięcia takiego ryzyka, warto zastosować w tym przypadku ręczną kompletację.
Elementy skręcone ze sobą
Zdarza się, że w asortymencie firmy produkcyjnej pojawiają się połączone lub skręcone ze sobą detale. Podczas procesu pakowania takich elementów, wibracje mogą powodować ich rozdzielenie. Dlatego zastosowanie manualnego sposobu kompletacji podobnych komponentów będzie skutecznym rozwiązaniem.
Detale, które się zaczepiają
Elementy, które mają tendencję do zaczepiania się o siebie, mogą być trudne do rozdzielenia przez podajnik wibracyjny. W takim przypadku wykonywane są testy na naszych maszynach, aby ocenić, czy automatyzacja jest możliwa, czy też lepszym rozwiązaniem będzie ręczna kompletacja.
Stanowiska manualne w automatyzacji produkcji
Maszyny pakujące mogą zostać wyposażone w stanowiska manualne, które integrują się z automatycznym procesem pakowania. Dzięki temu możliwe jest efektywne łączenie automatyzacji z pracą ręczną. Pozwala to na elastyczne dostosowanie procesu pakowania do różnych typów produktów.
W ten sposób możemy zaoferować naszym klientom kompleksowe rozwiązania. Przy pakowaniu komponentów, o których wspomnieliśmy powyżej, jest to bardzo ważne.
Mniejsze firmy produkcyjne mogą zastosować maszyny półautomatyczne wyposażone w stolik do ręcznej konfekcji. W takim przypadku proces zgrzewania worków będzie odbywał się automatycznie, natomiast pakowanie każdego rodzaju detali – przez pracownika. To rozwiązanie nie tylko umożliwia oszczędność czasu, ale również otwiera perspektywę zminimalizowania kosztów.
Stanowiska manualne w automatyzacji – jakie są zalety tego rozwiązania?
Większa elastyczność pakowania
Podstawową zaletą stanowisk do ręcznej kompletacji jest możliwość spakowania elementów, których nie jest w stanie przekazać podajnik wibracyjny. Tym samym – dzięki integracji stanowiska manualnego z maszyną, można wprowadzić większą różnorodność w pakowanym asortymencie.
Minimalizacja ilości błędów konfekcjonowania
Stanowiska manualne mogą zostać wyposażone na przykład w wagi kontrolne. Są one wykorzystywane do monitorowania odpowiedniej ilości produktu, a także wykrywania uszkodzonych sztuk. Za pomocą tego rozwiązania pracownicy kontrolują proces kompletacji, zapewniając wysoką jakość produktu końcowego.
Pakowanie małych serii produktów
Zastosowanie stanowiska do ręcznej kompletacji jest szczególnie przydatne w branży produkcyjnej, która wymaga częstych zmian w konfiguracji linii pakującej. Ręczna kompletacja pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb, bez konieczności długotrwałych przerw w produkcji. Dzięki temu możliwe jest efektywne spakowanie małych serii produktów (na przykład limitowanych edycji).
Odciążenie pracownika
Pomimo tego, że proces pakowania dzięki stanowiskom do ręcznej kompletacji nie będzie w pełni zautomatyzowany, pracownicy zostaną znacznie odciążeni. Większość zadań przejmie maszyna, która dodatkowo może być skonfigurowana tak, aby na jej ekranie pojawiały się informacje odnośnie tego co i w jakiej ilości należy spakować. Za pomocą tego rozwiązania każdy z powodzeniem może obsługiwać urządzenie.
Podsumowanie
Ręczna kompletacja może wydawać się krokiem wstecz w erze automatyzacji produkcji, jednak w rzeczywistości stanowi ona doskonałe uzupełnienie procesów. Połączenie pracy ludzkiej i wydajności, jaką daje automatyzacja to najlepsze rozwiązanie przy pakowaniu niestandardowych detali. Stanowiska do ręcznej kompletacji są więc w wielu przypadkach strategicznym narzędziem, które przynosi firmom szereg korzyści.
Jeśli chcesz precyzyjnie kompletować detale i usprawnić procesy w Twojej firmie – skontaktuj się z nami!
Potrzebujesz podobnego rozwiązania przy procesach pakowania?