Systemy wibracyjne – narzędzie do optymalizacji procesów produkcyjnych

W kontekście maszyn i przemysłu systemy wibracyjne to technologie wykorzystujące dynamiczne drgania do określonych celów. Odgrywają one ważną rolę w wielu procesach – od sortowania detali po utrzymanie płynności produkcji. Warto wiedzieć, że są różne systemy wibracyjne, dlatego w dzisiejszym artykule opiszemy, z czego się składają, jak działają i do czego można je wykorzystać.

Czym są wibracje i jak wykorzystujemy je w automatyzacji procesów produkcyjnych?

Wibracje, to dynamiczne ruchy drgające, które wywołują zmiany w położeniu, prędkości lub przyspieszeniu obiektu, w efekcie czego wpływają na różne obszary życia. W przyrodzie stanowią integralną część wielu zjawisk fizycznych, które kształtują nasze otoczenie. Natomiast w muzyce wibracje tworzą rytm i nadają charakterystyczny puls melodiom.

W technologii z kolei ruch wibracyjny jest narzędziem do transportu detali.  W naszych maszynach wykorzystujemy je do precyzyjnego dosypywania materiałów czy też przenoszenia detali z punktu A do punktu B.

Ruch wibracyjny to podstawowy element wielu urządzeń, w tym także podajników, o których więcej przeczytasz poniżej.

Podajniki – systemy wibracyjne i ich rola

Podajnik wibracyjny stanowi centralny punkt maszyny do automatycznego liczenia detali. Pełni on dwie funkcje: jest zasobnikiem detali, a także odpowiada za uporządkowanie i rozdzielnie odliczanych elementów. Jednak jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do tych zadań – urządzenie może także pełnić inne role. Podajniki wykorzystujemy również w maszynach ważących do doliczania pojedynczych detali w procesie pakowania na wagę. Zapewnia to precyzję pakowania.

Jak to działa?

Mechanizm podajnika wibracyjnego wywołuje drgania, co sprawia, że materiał w zasobniku zostaje wprawiony w ruch. Intensywność wibracji jest zależna od prędkości, z jaką podawane są elementy. Nasze automaty są wyposażone w ekrany dotykowe, na których możemy dostosować prędkość podajnika.

Systemy dostępne w naszej ofercie dostosowują się do wielu materiałów, jednak niektóre produkty nie nadają się do automatycznego liczenia - należy pamiętać o wcześniejszym testowaniu detali
Wytrzymała konstrukcja i mocny silnik umożliwiają prawidłowe działanie urządzenia

Dzięki możliwości regulacji częstotliwości wibracji podajniki mogą dopasować się do różnych rodzajów materiałów. Jednak istnieją pewne ograniczenia związane z ich zastosowaniem. Na przykład intensywne wibracje mogą prowadzić do uszkodzenia materiałów, zwłaszcza tych delikatnych. Dlatego niektóre elementy nie nadają się do automatycznego odliczania. W takich sytuacjach wykonujemy testy detali, aby sprawdzić czy można zautomatyzować dany proces. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Starannie zaplanowana konstrukcja naszych podajników, a także zastosowanie ruchu wibracyjnego zapewnia płynną pracę maszyny. Umożliwia to precyzyjne odliczanie detali. To z kolei przyczynia się do eliminacji błędów i zwiększenia efektywności procesu produkcyjnego.

Rodzaje podajników wibracyjnych i ich zastosowanie

Podajniki wibracyjne można podzielić ze względu na różne kryteria, takie jak rodzaj napędu czy budowa. Wśród typów podajników wibracyjnych można wymienić:

Podajniki wibracyjne cylindryczne
Podajniki cylindryczne są urządzeniami wykorzystującymi ruch wibracyjny do przenoszenia, a także segregowania detali w uporządkowany sposób. W wyniku tych wibracji detale przemieszczają się ku górze, a następnie opadają na zewnętrzną krawędź cylindra.

Podajniki wibracyjne liniowe
Podajniki liniowe generują ruch wibracyjny w linii prostej. W efekcie tych wibracji detale przemieszczają się wzdłuż linii podajnika. Ich głównym zadaniem jest transportowanie detali, co znacząco usprawnia proces pakowania i przygotowania produktów do wysyłki.

Podajniki wibracyjne dosypowe
Podajniki dosypowe wykorzystują ruch wibracyjny do przenoszenia detali. Ich zadaniem jest dosypywanie elementów do podajnika cylindrycznego. To rozwiązanie zapewnia płynność w procesach produkcyjnych. Generuje szereg korzyści, takich jak: zwiększenie wydajności oraz precyzyjne transportowanie i dosypywanie elementów.

Podajniki wibracyjne taśmowe
Podajniki taśmowe to urządzenia przeznaczone do przemieszczania materiałów na określoną odległość za pomocą taśmy przenośnikowej. Jest to elastyczny pas, który porusza się w ustalonym kierunku. Jego zadaniem jest transportowanie detali na swojej powierzchni.

Ze względu na szeroki wybór dostępnych podajników, pomagamy naszym klientom w doborze odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do ich konkretnych wymagań. Dzięki tym różnorodnym opcjom możliwe jest przenoszenie i sortowanie materiałów o zróżnicowanych kształtach i właściwościach.

Podajniki wibracyjne odpowiadają za transportowanie i rozdzielanie odliczanych detali

Wanna wibracyjna – system wibracyjny dedykowany dla większych ilości detali

Tego typu rozwiązania wykorzystujemy najczęściej w maszynach porcjujących elementy na wagę. Ich zadaniem jest przemieszczanie, segregowanie i dosypywanie różnorodnych materiałów. Pozwalają one na przygotowanie elementów do dalszych etapów sortowania i pakowania.

W naszych rozwiązaniach wykorzystujemy dwa typy wanien wibracyjnych:

  • Duża wanna wibracyjna pełni funkcję zasobnika detali o pojemności około 500kg, zapewniając stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Najczęściej duża wanna występuje w komplecie z wywrotnicą skrzyniopalet, która pozwala na szybki wyładunek elementów.
  • Mała wanna wibracyjna jest przeznaczona do dozowania materiałów do lejka. Mechanizm automatycznie zamyka się, kiedy waga umieszczonych w opakowaniu elementów jest zgodna z wartością zadaną przez operatora. Najczęściej jest umieszczana na czujnikach wagowych.

Nie ma konieczności, aby projekt uwzględniał zarówno dużą, jak i małą wannę – dostępne są różne koncepcje w zależności od potrzeb. Jednak zazwyczaj klienci decydują się na właśnie taki zestaw.

W takiej sytuacji w pierwszym etapie procesu elementy trafiają najpierw do dużej wanny wibracyjnej. A następnie dzięki zastosowaniu ruchu wibracyjnego materiał jest transportowany do małej wanny wibracyjnej.

Przez wykorzystanie wanny wibracyjnej można z łatwością porcjować duże ilości detali, usprawnić proces porcjowania, a także zoptymalizować sortowanie.

Wanny wibracyjne mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji klienta, tworząc konfigurację półautomatyczne, automatyczne, mogą występować też jako część większej linii pakującej. Zawsze na etapie projektu wspólnie dobieramy konkretne rozwiązania, tak aby w stu procentach spełnić oczekiwania klientów.

Systemy wibracyjne – jakie korzyści generuje ich zastosowanie w maszynach

Wykorzystanie ruchu wibracyjnego w maszynach generuje wiele korzyści, które w rezultacie znacząco wpływają na efektywność procesów produkcyjnych. Do głównych zalet można zaliczyć wartości, takie jak:

  • Precyzja dozowania – systemy wibracyjne umożliwiają dokładne konfekcjonowanie elementów, co gwarantuje poprawne skompletowanie zestawu.
  • Eliminacja błędów – ruch wibracyjny umożliwia precyzyjne odliczanie detali, co eliminuje ryzyko błędów związanych z ręcznym odliczaniem redukując potencjalne błędy ludzkie.
  • Optymalizacja czasu pracy – zastosowanie wibracji skraca czas realizacji zadań związanych z pakowaniem, dozowaniem i odliczaniem detali, co zwiększa wydajności linii produkcyjnej.
  • Usprawnienie procesu porcjowania – mechanizmy wibracyjne umożliwiają równomierne dosypywanie detali, co przekłada się na jednolite porcje.
  • Zoptymalizowanie sortowania – wibracje umożliwiają precyzyjne segregowanie materiałów według określonych kryteriów, co wpływa na skuteczność oddzielania i porządkowania elementów.
Systemy wibracyjne precyzyjnie przygotowują produkty do dystrybucji
Wanny wibracyjne są wyposażone w zaawansowane systemy wibracyjne, co znacząco wpływa na jakość ich pracy.

Podsumowanie

Systemy wibracyjne są niezastąpionym narzędziem w optymalizacji procesów produkcyjnych. Dlatego obecnie stają się kluczem do efektywności, zapewniając płynność i skuteczność w automatyzacji przemysłowej.

Podsumowując – zastosowanie drgań w podajnikach i wannach wibracyjnych umożliwia precyzyjne odliczanie detali. Dodatkowo pozwala na sprawne sortowanie i przenoszenie elementów, co znacząco usprawnia procesy pakowania i przygotowywania produktów do wysyłki.

W GIM tworzymy wiele różnych rozwiązań, a nasze doświadczenie w wielu projektach pomaga nam zrozumieć problemy i wyzwania, przed jakimi stają nasi klienci. Dzięki temu nasi inżynierowie projektują rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, które pozwalają zapewnić wymaganą jakość i wydajność.

Jeśli szukasz rozwiązania, które nie tylko pomoże wyeliminować błędy podczas kompletacji detali, ale także usprawni procesy produkcyjne w Twojej firmie – skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania, które zoptymalizuje procesy produkcyjne w Twojej firmie?

Porozmawiaj z ekspertem

Systemy wibracyjne zbudowane z wysokiej jakości materiałów, znajdują zastosowanie w wielu branżach

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy