Moduły liczące od A do Z, czyli jak w GIM tworzymy te elementy linii pakujących od podstaw
Moduły liczące stanowią podzespoły maszyn, które znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Skuteczna automatyzacja dla każdego przedsiębiorstwa może oznaczać coś innego, a firmy borykają się z różnorodnymi problemami. Jednym z nich jest kwestia precyzji w pakowaniu i sortowaniu. Zwłaszcza jeśli w asortymencie przedsiębiorstwa znajdują się niewielkie detale. W dzisiejszym artykule uchylimy rąbka tajemnicy i przybliżymy to, jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia modułu liczącego w GIM.
Czym są moduły liczące?
Moduły liczące to elementy linii pakujących, które w GIM tworzymy od podstaw. Ich głównym zadaniem jest precyzyjne zliczanie produktów niewielkich rozmiarów. Dzięki nim nie tylko zwiększa się wydajność, ale także minimalizuje się ryzyko błędów ludzkich. Kluczową rolę w ich działaniu odgrywają podajniki wibracyjne, które wykorzystują wibracje do rozdzielania i pozycjonowania produktów. Dzięki odpowiedniemu uszeregowaniu elementów możliwe jest zliczenie ich przez bramkę optyczną.
Moduły liczące są dostosowane do asortymentu klienta poprzez odpowiednio skonstruowane kosze podajnika wibracyjnego. Nie wszystkie elementy mogą być jednak sortowane w taki sposób. Wibracyjny system podawania detali nie sprawdzi się m.in. w przypadku delikatnych lub zaczepiających się elementów. Więcej na ten temat pisaliśmy jakiś czas temu na blogu.
Jak w poszczególnych etapach powstają moduły liczące?
Proces tworzenia modułu liczącego to wieloetapowy cykl. Dziś zabierzemy Was w podróż po naszej hali produkcyjnej, na której tworzone są poszczególne elementy GIM’owych modułów.
Tworzenie podstawy podajnika wibracyjnego
Pierwszym z elementów koniecznych do zbudowania modułu liczącego jest podstawa kosza wibracyjnego. Podczas jej konstruowania korzystamy z urządzenia WaterJet. To technologia cięcia wodą, która pozwala na precyzyjne tworzenie okręgów z blachy o grubości 25 mm. Wykorzystanie tego narzędzia umożliwia nam obróbkę materiałów bez deformacji i z zachowaniem wysokiej dokładności.
Następnie przygotowane wcześniej „talerze” poddawane są procesowi frezowania. Na tym etapie stosujemy pięć różnych narzędzi, aby uzyskać pożądane kształty i wykończenia zgodnie z projektem. Wykorzystujemy frezy o średnicach 10, 16 i 6 mm, które pozwalają na obróbkę różnych detali konstrukcji. Frez promieniowy odpowiada za nadawanie zaokrągleń, które zapewniają płynność pracy elementu. Frez fazujący precyzyjnie wykańcza krawędzie, nadając im odpowiednią estetykę i funkcjonalność.
W kolejnym kroku przechodzimy do procesu zbrojenia „talerzy”. Proces ten polega na przygotowaniu powierzchni poprzez tarcie tak, aby warstwa stała się szorstka. Dzięki temu możliwe jest użycie kleju i zamocowanie niezbędnych elementów takich jak: blaszki wraz ze zworą, tuleje i uchwyty.
Formowanie dna kosza wibracyjnego
Kolejny etap w produkcji modułów liczących dotyczy kosza wibracyjnego. Musimy odpowiednio wyprofilować jego konstrukcję, dostosowując ją do detali, które będą za jego pomocą podawane. Umieszczamy kosz na stole roboczym i precyzyjnie ustawiamy wałek w jego środku. Maszyna zaczyna formowanie, a my na bieżąco monitorujemy cały proces. Wykonujemy przy tym regularne pomiary kontrolne, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Po zakończeniu tej fazy wymieniamy wałek na metalową płytę i kontynuujemy formowanie kosza.
Tworzenie napędów wibracyjnych
Następnym etapem jest skonstruowanie napędu wibracyjnego. Rozpoczynamy od zabezpieczenia frezowanej powierzchni specjalną farbą, aby zapobiec korozji. Po nałożeniu powłoki ochronnej przystępujemy do wkręcania wibroizolatorów oraz szpilek mocujących, które następnie kontrujemy.
Po wykonaniu tych kroków dobieramy odpowiednie sprężyny i podkładki, które montujemy na wcześniej przygotowanych szpilkach.
W następnym kroku instalujemy cewkę oraz talerz wraz ze zworą, dbając o właściwą szczelinę między nimi. Na końcu montujemy kosz i przykręcamy go do podstawy.
Montaż wszystkich podzespołów modułu liczącego w całość
Ostatnim etapem jest zmontowanie wszystkich elementów naszych modułów liczących w całość. Na wcześniej pomalowanej proszkowo ramie montujemy korytka z tworzywa. To elementy, które nie tylko organizują przewody, ale również zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejno przystępujemy do precyzyjnego rozmieszczenia w nich wszystkich podzespołów elektrycznych. Następnie rozpoczynamy montaż wcześniej przygotowanych komponentów. Na ramie umieszczamy także bramkę optyczną, która odpowiada za odliczenie zadanej liczby detali. Na koniec – w celu zmniejszenia poziomu hałasu, do modułu przytwierdzamy osłony wyciszające.
Dodatkowym rozwiązaniem, które wspomaga precyzję działania modułów liczących jest system odrzutu błędnie odliczonych porcji detali. Zdarza się, że urządzenie wychwyci zbyt dużą ilość produktów przecinających bramkę optyczną. Taka porcja detali jest automatycznie odrzucana do pojemnika znajdującego się pod urządzeniem.
Gdy produkcja wymaga bardzo wysokiej precyzji w porcjowaniu detali, moduł liczący może zostać dodatkowo wyposażony w czujnik wagowy. W takiej konfiguracji maszyna automatycznie odlicza detale, po czym dodatkowo sprawdza ich masę. Daje to naszym klientom podwójną kontrolę: ilościową oraz wagową porcjowanych elementów.
Podsumowanie
Moduły liczące pozwalają zautomatyzować proces liczenia i porcjowania elementów. Tym samym eliminują błędy ludzkie i zwiększają efektywność produkcji. Wykorzystanie tego typu rozwiązań to ogromna szansa na zwiększenie wydajności procesu pakowania produktów w firmach produkcyjnych z wielu różnych branż.
Podajniki wibracyjne, które mają zastosowanie w naszych modułach liczących tworzymy z myślą o indywidualnych potrzebach naszych klientów.
Jeśli potrzebujesz indywidualnego rozwiązania, które pomoże Ci zautomatyzować proces sortowania i liczenia detali – zapraszamy do kontaktu!
Szukasz rozwiązania, które zoptymalizuje procesy produkcyjne w Twojej firmie?