Magazyn części w firmie produkcyjnej, czyli jak robimy to w GIM
Magazyn części eksploatacyjnych, zamiennych lub tych wykorzystywanych w produkcji to przestrzeń, która pomaga zapewnić bezpieczeństwo klientom danej firmy. To właśnie w tym miejscu przechowywane powinny być zapasy niezbędnych komponentów (zarówno produkcyjnych jak i serwisowych). Magazyn części umożliwia zachowanie ciągłości pracy, szybką możliwość przeprowadzenia napraw oraz sprawną realizację projektów. Dlatego właśnie posiadanie magazynu jest tak ważne (choć nie jest standardem wśród wielu firm). W GIM traktujemy to miejsce jako fundament efektywnej pracy przy naszych maszynach. W tym artykule pokażemy, jak wygląda kwestia wyposażenia naszych magazynów oraz jakie korzyści dla nas oraz naszych klientów generuje ich posiadanie.
Jak wygląda magazyn części w firmie produkcyjnej (na przykładzie GIM)?
Magazyn części w naszej firmie składa się z trzech stref:
- magazynu głównego, w którym znajdują się elementy wykorzystywane przez naszych specjalistów podczas codziennej pracy przy budowie maszyn;
- magazynu części eksploatacyjnych, w skład którego wchodzą komponenty wykorzystywane do serwisu oraz materiały przesyłane klientom.
- magazynu automatyki, gdzie umieszczone zostały wszelkie niezbędne materiały do budowy systemów sterowania maszyn.
Taki podział stref magazynowych pomaga nam zapanować nad porządkiem w zapasach poszczególnych komponentów. Każdy z magazynów pełni zatem swoją rolę, nasze procesy są zoptymalizowane, a realizacje przebiegają zgodnie z planem. Poniżej pokażemy każdą z części naszego magazynu i opowiemy jak ich organizacja wpływa na codzienną pracę w GIM.
Magazyn główny, czyli centrum logistyczne GIM
To w tym miejscu przechowujemy wszystkie podstawowe elementy do budowy naszych maszyn. Wśród licznych artykułów znajdują się tu m.in. zawiasy, stopki, zawory czy też siłowniki pneumatyczne. Nasza specjalistka do spraw zakupów dba, aby monterzy mieli wszystkie elementy „na wyciągnięcie ręki”.
W sytuacji, w której jeden z komponentów ulega uszkodzeniu, nie czekamy na jego dostawę. Zamiast przeciągać realizację i narażać klienta na dłuższy czas oczekiwania, sięgamy po kolejną część z naszego magazynu.
Magazyn części wykorzystywanych podczas codziennej pracy ma także inną zaletę. Jest on nieocenionym wsparciem w momentach, w których potrzebne są dodatkowe elementy do modyfikacji lub dostosowania maszyn. Dzięki regularnemu uzupełnianiu stanów magazynowych jesteśmy przygotowani na wiele ewentualności.
Magazyn części eksploatacyjnych – wsparcie serwisowe
Magazyn części w przypadku GIM to nie tylko zapasy komponentów, których używamy na miejscu. W naszej firmie priorytetem jest kompleksowa obsługa klienta. Dlatego stworzyliśmy miejsce, dzięki któremu możemy reagować błyskawicznie na potrzeby współpracujących z nami przedsiębiorstw.
W magazynie części eksploatacyjnych przechowujemy elementy, które należy wymieniać podczas regularnych serwisów maszyn, a także podzespoły niekiedy ulegające usterkom. Sporą część zapasów zajmują elementy eksploatacyjne do maszyn formujących i zgrzewających worki foliowe. Ceratki teflonowe, druty oporowe, noże czy taśmy silikonowe – każdy z tych komponentów odpowiednio przygotowujemy i docinamy. Następnie porządkujemy tak, aby w razie potrzeby trafiły do serwisantów. Tego typu komponenty wysyłamy również bezpośrednio do klientów. Jeśli jesteście ciekawi jak przebiega serwis tych elementów – zajrzyjcie do naszego wcześniejszego wpisu blogowego.
Nasze zapasy obejmują także grzałki patronowe, czujniki temperatury oraz folie termo-transferowe do drukarek etykiet. Niektóre elementy, takie jak podkładki z tworzywa wykonujemy wykorzystując GIM’ową wycinarkę WaterJet.
Najważniejszą kwestią (dotyczącą każdego z magazynów, ale tego w szczególności) jest porządek i organizacja. Segregacja części i ich oznakowanie pozwalają na szybką kompletację potrzebnych komponentów. Dzięki temu oszczędzamy czas, ale przede wszystkim dajemy klientom pewność, że ich zgłoszenie zostanie obsłużone najszybciej, jak to możliwe.
Magazyn automatyki, czyli skuteczne usprawnienie procesów
Głównym zadaniem urządzeń tworzonych w GIM jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Optymalizacja tych działań przekłada się na bezpośrednie korzyści dla przedsiębiorstwa.
Dobrze skonstruowany system automatyki to podstawa każdej z GIM’owych maszyn. Zbudowanie go wymaga jednak drobiazgowej analizy potrzeb i specyfiki danej firmy. Do zapewnienia poprawnego działania każdego z urządzeń nasi specjaliści muszą odpowiednio dobrać poszczególne elementy sterowania. To właśnie one znajdują się w magazynie automatyki. Bez nich nasze maszyny nie mogą spełniać swojej roli. O tym, jak budujemy szafy sterownicze przeczytasz tutaj.
Różnego rodzaju przewody, sterowniki, wtyczki, przepusty czy bezpieczniki – te wszystkie elementy używane są przez naszych specjalistów podczas codziennej pracy. Dzięki dobrej organizacji i skrupulatnie uzupełnianym zapasom komponenty te są dla nich dostępne bez najmniejszego problemu.
Magazyn części w firmie produkcyjnej – jakie korzyści przynosi przedsiębiorstwu, a jakie jego klientom?
Magazyn części to nie tylko przestrzeń do przechowywania komponentów. W GIM traktujemy to miejsce jako źródło zapewnienia nam płynności procesów produkcyjnych. To również element niezbędny do sprawnej obsługi naszych klientów. Odpowiednio uporządkowany magazyn części przynosi korzyści na wielu poziomach (zarówno nam jak i naszym klientom).
Posiadanie przestrzeni magazynowej (w której skład wchodzi: magazyn główny, magazyn części eksploatacyjnych oraz magazyn automatyki) pozwala na efektywniejsze zarządzanie zapasami. Dzięki temu, że wszystkie komponenty są łatwo dostępne i dobrze sklasyfikowane, proces produkcji przebiega bez zakłóceń. Pracownicy GIM mogą szybko sięgnąć po potrzebne materiały, co znacząco przyspiesza pracę i eliminuje przestoje.
Nasz GIM’owy magazyn części wpływa też na terminową realizację projektów maszyn, a także szybką pomoc w przypadku awarii lub serwisów. Możemy niemal natychmiast dostarczyć części zamienne lub przeprowadzić naprawy u klienta. W ten sposób również jego firma minimalizuje ryzyko przestojów produkcyjnych.
Dzięki odpowiednio wyposażonemu magazynowi możemy także sprawnie reagować na zmieniające się potrzeby klientów. Jeśli projekt wymaga szybkich zmian lub dostosowania maszyn, dostępność odpowiednich komponentów pozwala na wprowadzenie modyfikacji.
Podsumowanie
Magazyn części w firmie produkcyjnej to ważny element, który pomaga zapewnić ciągłość produkcji zarówno przedsiębiorstwu jak i jego klientom. W GIM dokładamy wszelkich starań, żeby tworzyć rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale również zapewnić opiekę posprzedażową na jak najwyższym poziomie. Dzięki dobrze zorganizowanym przestrzeniom magazynowym, możemy nie tylko sprawnie realizować zamówienia, ale także reagować na wszelkie awarie czy modyfikacje. To sprawia, że nasi klienci mogą liczyć na naszą pomoc w każdej chwili, jednocześnie będąc spokojnym o efektywność ich produkcji.
Szukasz partnera biznesowego, który poza dostarczeniem rozwiązania „szytego na miarę potrzeb” zapewni także płynność Twojej produkcji? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z GIM!
Szukasz rozwiązania, które zoptymalizuje procesy produkcyjne w Twojej firmie?