Kartoniarka – sposób na oszczędność przestrzeni magazynowej

Całą masę produktów dostępnych na rynku pakuje się do opakowań tekturowych. Czasem pakowane są w nie pojedyncze elementy, a czasem karton stanowi opakowanie zbiorcze. Jest to powszechnie stosowany i wykorzystywany do różnych potrzeb sposób związany z pakowaniem i  przygotowywaniem towarów do wysyłki. Ma zastosowanie w szerokiej gamie branż. Wiele firm rezygnuje z używania plastiku do pakowania i wybiera właśnie opakowania z kartonu. Dziś przybliżymy możliwości jakie daje maszyna do składania takich pudełek kartonowych, czyli tytułowa kartoniarka.

Aktualizacja alert! Wpadnijcie na GIM’owego bloga, gdzie dodaliśmy nowy wpis na temat tego typu maszyn. Nowe fakty, świeży projekt – kliknijcie tutaj i bądźcie na bieżąco! 🚀

Kartoniarka podająca wykrój nad matrycę

Spis treści:

Czym jest i do czego służy kartoniarka?

W skrócie rzecz ujmując – kartoniarka jest to maszyna, która służy do formowania opakowań tekturowych z gotowych wykrojów. Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta i w zależności od potrzeb można dostosować ją do wielu rodzajów i wymiarów opakowań. Pozwala ona również wykorzystać dostosowany do potrzeb klienta system zamykania pudełek. Kartoniarka może stanowić osobne urządzenie lub współtworzyć kompletne zintegrowane linie pakujące. Znajduje zastosowanie w wielu rodzajach branż.

Linia do pakowania detali w pudełka kartonowe

Jak działa kartoniarka?

Na początku pracownik umieszcza wykroje pudełek tekturowych we wcześniej przygotowanym wózku. Wprowadza go do specjalnego magazynka kartoniarki. Następnie przyssawki pobierają jeden wykrój kartoników ze stosu, a wózek poziomy przewozi go nad matrycę. W zależności od preferowanego sposobu zamykania pudełka w trakcie przejazdu może zostać w tym momencie zaaplikowany klej termotopliwy.

Teraz czas na formowanie. Kartoniarka posiada stempel, który przeciska wykrój przez matrycę. Maszyna w trakcie tej czynności formuje pudełka odpowiednio układając ściany oraz skrzydełka opakowania. Obsługa kartoniarki jest banalnie prosta. Takie urządzenie wymaga tylko jednego pracownika, którego zadaniem jest uzupełnianie wózków z wykrojami.

W zależności od potrzeb można połączyć tą maszynę np. z linią odliczającą detale, systemem pakowania pudełek na tacki, urządzeniem drukującym etykiety lub maszyną dodatkowo owijającą paczki w folię (owijarką).

Wózek z wykrojami tekturowymi do produkcji pudełek

Typy opakowań tekturowych

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które różnią się m.in. sposobem składania, wymiarami, grubością materiału, wymaganiami odnośnie zamykania. W celu ujednolicenia produkcji pudełek utworzony został katalog wzorów opakowań kartonowych – FEFCO. Znajdują się w nim szczegółowe dane i najnowsze informacje dotyczące specyfiki i proporcji każdego typu kartonu. Główne kategorie tam zawarte to m.in.:

  • pudełka klapowe,
  • pudełka teleskopowe,
  • pudełka składane,
  • pudełka wsuwane,
  • pudełka trwale łączone,
  • pudełka klejone jednoczęściowe.
Różne rodzaje pudełek kartonowych wykorzystywane do pakowania detali

Jakie są możliwości zamykania pudełek przy pomocy kartoniarki?

W zależności od tego jaki rodzaj produktu wymaga pakowania i jaki typ kartonu wybierzemy możemy zastosować różne opcje zamykania naszych opakowań.

Najczęściej spotykane są kartoniarki, w których wykorzystywany jest klej termotopliwy. Zaaplikowany na wykroju klej jest w trakcie formowania pudełka dociskany między warstwami tektury, co pozwala osiągnąć produkt wysokiej jakości. Dzięki takiemu połączeniu opakowanie jest trwałe, solidne i nadaje się do pakowania wielu rodzajów produktów.

Drugim najczęściej spotykanym sposobem zamykania pudełek jest użycie taśmy klejącej. Kartoniarka może zostać wyposażona w tzw. sklejarkę, która zamknie i oklei pudełko. Taśma wykorzystywana do zamykania kartonów może mieć nadrukowane logo i stanowić dodatkowy element identyfikacji firmy.

Naklejanie etykiet na pudełka kartonowe optymalizuje pakowanie produktów

Zamykanie pudełek może się również odbywać przy pomocy zszywek. Ten sposób często wykorzystuje się do pakowania produktów w opakowania z tektury o większej gramaturze. Wyposażenie kartoniarki w zszywacz zapewnia doskonałą precyzję i wysoką jakość. Niestety nie da się osiągnąć tego przy pomocy ręcznego urządzenia.

Istnieją również takie rozwiązania, które nie wymagają żadnego dodatkowego zamykania. Niektóre wzory pudełek tekturowych mają tak stworzone wykroje, że wystarczy ich odpowiednie złożenie, aby stanowiły bezpieczne i kompletne opakowanie dla dowolnego produktu.

System pozwalający na pakowanie detali w opakowania z tektury

Jakie są zalety zakupu maszyny formującej pudełka?

Najważniejsze zostało na koniec. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości, oszczędności i zalet jakie daje nam zakup kartoniarki. Zebraliśmy w listę najważniejsze (według naszej opinii) zalety inwestycji w maszynę tego typu:

1. Oszczędność miejsca!

Dzięki temu, że kartoniarka formuje pudełka z płaskich wykrojów nie musimy posiadać ogromnych przestrzeni magazynowych na gotowe puste pudełka, w których znajduje się powietrze. Opakowania tekturowe przy pomocy tej maszyny mogą być tworzone tylko wtedy kiedy są potrzebne. Nie ma potrzeby magazynowania ich większej ilości, ponieważ formowanie opakowań z wykrojów jest w całości automatyczne, szybkie i wydajne.

2. Wysoka jakość!

Ręczne składanie i klejenie opakowań tekturowych przez pracowników odpowiedzialnych w firmie za pakowanie produktu, nigdy nie da takiej powtarzalnej jakości co kartoniarka. Ludzie są tylko ludźmi, a przez monotonną pracę zdarza im się nie wykonać swoich obowiązków z należytą dbałością. Maszyna ma to do siebie, że wszystkie jej parametry są non stop utrzymywane na zadanym poziomie. Posiada także systemy, które czujnie obserwują i wychwytują wszelkie błędy. Dzięki takiej kontroli zapobiegają nieodpowiedniemu wykonaniu opakowania.

3. Możliwość połączenia z linią pakującą!

Kartoniarka to urządzenie, które bez trudu może stanowić jeden z elementów automatycznej linii pakującej. Może być ona zaprojektowana pod konkretną posiadaną przez klienta maszynę oraz połączona z jego systemem informatycznym. W odpowiedzi na konkretne potrzeby istnieje możliwość rozbudowania takiej maszyny o moduły liczące, wagi kontrolne czy dyspenser etykiet.

4. Wzrost wydajności!

Praca ręczna wymaga znacznie więcej czasu oraz nie daje stuprocentowej powtarzalności. Zakup kartoniarki z pewnością wpłynie na wzrost wydajności pakowania produktów w kartony oraz zapewni ciągłość tego procesu. Nasze urządzenie zatrzymuje się tylko na około 20 s w celu wyciągnięcia pustego wózka przez operatora.

5. Mniejsze koszty!

Dzięki temu, że kartoniarka jest urządzeniem w pełni automatycznym może być obsługiwana tylko przez jednego operatora. Redukcja kadry pracowniczej formującej kartony ręcznie generuje w firmie, która zdecydowała się na taką inwestycję znaczne oszczędności. Wspomniana w pierwszym punkcie oszczędność miejsca (w przypadku wynajmu przestrzeni magazynowej) także zmniejsza koszty firmy.

Proces umieszczania produktu w pudełku

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych maszyn. Występują kartoniarki start stopowe oraz ciągłe. Często mają one swoje ograniczenia lub są to produkty standardowe bez możliwości ich konfiguracji. Wiele firm, mimo tak dużego wyboru urządzeń nie jest w stanie znaleźć maszyny (kartoniarki), która byłaby dla nich odpowiednia.

W GIM tworzymy urządzenia indywidualnie dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Mamy możliwości i znamy rozwiązania, które pozwalają dopasować każdy detal. Nawet dla opakowań które są niestandardowe! Pomagamy swoim klientom dobrać odpowiedni typ zamykania pudełek i zaprojektujemy takie rozwiązanie, które spełni wszystkie ich wymagania.

Potrzebujesz kartoniarki do pakowania swoich produktów jednak nie wiesz na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Porozmawiaj z ekspertem

Kartoniarka jako część większej linii do pakowania

Poznaj maszyny szyte na miarę

Sprawdź w jakich branżach działamy